Logo KRAPSwoją działalność rozpoczął Krajowy Rating Adresów Pocztowych w skrócie KRAP (krap24.pl). Jest to prywatna inicjatywa, która ma na celu zbieranie i przetwarzanie informacji na temat nieodebranych paczek lub przesyłek. Informacje te posłużyć mają do oceny ryzyka przy wysyłce korespondencji lub paczek pod wskazany adres. Wyszukiwarka ma pomagać firmom i instytucjom, które „borykają się” ze zwrotem wysyłek. Chodzi między innymi o sklepy internetowe, banki czy firmy windykacyjne. Dzięki temu firmy unikać mają dodatkowych kosztów wynikających ze zwrotu towaru bądź niedostarczenia przesyłki.

Cała funkcjonalność a co za tym idzie przydatność serwisu sprowadza się do jednej zasadniczej kwestii jaką jest wielkość i jakoś bazy. I tutaj pojawiają się wątpliwości. Po pierwsze kto taką bazę ma tworzyć, w tej chwili są to bliżej nieokreśleni partnerzy a w przyszłości będą to firmy wysyłające korespondencję, której nikt nie odebrał. Moim zdaniem dużo wiarygodniejsze byłoby gdyby taka baza powstała w oparciu o działalność poczty i kurierów. W końcu to oni są na linii frontu dostarczania przesyłek. Z drugiej strony rodziłoby to pewien konflikt interesów.

Kolejna wątpliwość co do wiarygodności bazy wiąże się z identyfikacją użytkowników lokalu. Nie jest przecież niczym niezwykłym, że ludzie wynajmują mieszkania a firmy lokale czy biura. Najemcy się zmieniają a za tą zmianą w obecnej formie nie podąża system KRAP. Co wiązałoby się z dużym przekłamaniem i traktowaniem w „gorszy sposób” osób wynajmujących dany lokal. Ciekawe co na to właściciele lokali, którzy w przypadku gdyby wykazali, że miało to wpływ na utratę klienta mogliby na tej podstawie domagać się odszkodowania od KRAP.

Kolejne pytanie wiąże się z zasadnością wykorzystania takich informacji. Czy sklep internetowy nie wyśle towaru jeżeli adres będzie oznaczony w bazie jako ten nie odbierający zamówionych przesyłek? Przecież zamawiając towar w sklepie można podać jakikolwiek adres:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa
Al. Ujazdowskie 1/3

Czy ktoś to zweryfikuję? I czy w związku z tym Kancelaria Premiera przestanie dostawać korespondencje z banków i firm windykacyjnych bo przecież długów publicznych nam nie brakuje.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.