CiteamDzisiaj serwis zakupów grupowych należący do Grupy Allegro – Citeam.pl – wysłał do swoich użytkowników maila z informacją o planowanym zamknięciu serwisu. Citeam.pl ma zakończyć swoją działalność z dniem 1 kwietnia 2014. Moda na serwisy zakupów grupowych przetoczyła się przez polski internet między 2010 a 2012 rokiem i to był szczytowy moment ich działalności. W grudniu 2011, z serwisu Citeam.pl korzystało 1,98 mln osób ale już w grudniu 2013, ta strata wynosiła blisko 1,50 mln użytkowników. Od dwóch lat obserwujemy powolne wyczerpywanie się formuły zakupów grupowych i coraz mniejsze zainteresowanie internautów tą formą zakupów. Grupie Allegro nigdy nie udało się osiągnąć pozycji lidera w tym segmencie, gdzie niepodzielnie od samego początku królował serwis Groupon. Porażki na tym polu odnosiły zresztą inne duże grupy internetowe, wystarczy wspomnieć serwis HappyDay należący do Agory, serwis Ruszaj.pl należący do Grupy o2 czy Klub Okazji od Axel Springer.

Jak podaje serwis GoDealla.pl, w ciągu ostatnich 4 lat pojawiło się aż 181 portali oferujących grupowe kupowanie po niższej cenie. Przy czym serwisów, które w ciągu ostatnich dwóch lat zakończyły swoją działalność, lub nie ma żadnych oznak ich dalszego funkcjonowania, jest 118.

Przedstawione dane zdają się być brutalne dla prognozowania przyszłości tej części e-commerce.  Jednak według GoDealli, obecna sytuacja będzie motywacją do zmian w podstawowych funkcjonalnościach tych serwisów, jednak nie zwiastuje rychłego i całkowitego ich zniknięcia.

Jako portal, który publikuje zebrane oferty z 29 serwisów zakupów grupowych i witryn zniżkowych, mamy inne spojrzenie na tę kwestię ? mówi Kamil Kaniuk, opiekun i pomysłodawca GoDealla.pl. ? Nie odnotowujemy spadków w liczbie unikalnych użytkowników, co oznaczać może, że konsumenci wciąż szukają okazji na tego typu portalach, jednak ich duża liczba zniechęca do przeglądania poszczególnych witryn. Dlatego właśnie swoje kroki kierują do serwisów takich jak nasz, gdzie mogą wybrać, co ich interesuje: jakie kategorie czy zakres cenowy i przeglądać zbiorcze oferty z 29 portali ? dodaje.

Wycofanie się Grupy Allegro z zakupów grupowych jest w pewien sposób symboliczne. Jeszcze 2 lata temu ten segment e-commerce był postrzegany jako jeden z najbardziej perspektywicznych. Formuła zakupów grupowych w pewien sposób się wyczerpała. Być może był to efekt skali z którą wiele serwisów nie potrafiło sobie poradzić organizacyjnie. Trudno bowiem zapewniać super deale każdego dnia zachowując przy tym atrakcyjną cenę. To wszystko sprawiło, że ceny usług często były zawyżane a ich jakość pozostawiała wiele do życzenia łącznie z gorszym traktowaniem klientów od kuponów czy czekaniem na usługę kilka miesięcy (znana sprawa fryzjera, który sprzedał tyle kuponów, że trzeba było czekać kilka miesięcy na wizytę).

Serwisy zakupów grupowych stały się miejscem „wypychania” towarów drugiej kategorii lub oferowania marnych usług. Nie było to regułą ale takich wątpliwych ofert było stosunkowo dużo. A każdy klient, który sparzył się przy takim zakupie nie był skłonny do kolejnego.

Sama idea „kupowania razem” jest rzeczywiście słuszna i być może za kilka lat odkryjemy ją na nowo.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.