rebranding ecommerceZmiana nazwy sklepu internetowego czy innego serwisu www, nigdy nie jest łatwym zadaniem. Im bardziej rozpoznawalna marka tym trudniej podjąć taką decyzję. Serwis iPrezenty.pl zdecydował się zmienić nazwę na JakiPrezent.pl. Poniżej publikujemy powody dla, które zadecydowały o zmianie nazwy serwisu.

Dobra domena jest jak posiadanie nieruchomości w dobrej lokalizacji, czyli tam gdzie jest spory ruch i łatwo trafić. Sztuka budowania skutecznej nazwy domeny ma już sporo lat i ciągle wpływa na nią zmieniająca się internetowa rzeczywistość. W obliczu walki o domeny generyczne coraz więcej domen powstaje z dodania pojedynczej literki do reszty nazwy domeny. Dziś o problemach domen z przedrostkami, szczególnie tak popularnymi jak ?i? i ?e?.

I jak internetowe, e jak elektroniczne

Branża internetowa bardzo upodobała sobie ten rodzaj przedrostków, bo dobrze pasuje on do jej działalności bazującej na usługach internetowych tudzież elektronicznych. Jest to zrozumiałe, gdyż od razu wiemy czego spodziewać się po stronach typu igalanteria czy eozdoby. Drugim powodem, dla którego tak chętnie wybiera się te domeny jest fakt, iż są one najprostszym, bo jednoliterowym dodatkiem do domen generycznych, co daje szansę na dobrą domenę w dobie kiedy większość domen generycznych jest już zajęta. W taki sposób właśnie postąpili twórcy wyszukiwarki prezentów iPrezenty.pl, która w sierpniu zmienia swą nazwę na JakiPrezent.pl

I, które robi różnicę

Ludzie na co dzień korzystający z Internetu mają tendencję do mieszania i dowolnego stosowania języka polskiego i angielskiego. Twórcy wyszukiwarki iPrezenty.pl w ciągu blisko 8 lat działania spotkali się z przynajmniej kilkoma wersjami wymowy tej domeny. Osoby pracujące z językiem angielskim najczęściej pytały o [aj]prezenty, tudzież ci ze słabszą znajomością języka, o [ej]prezenty lub [e]prezenty. Z drugiej strony przedstawianie firmy po polsku jako [i]prezenty skutkowało jej zapisem jako eprezenty. Powodowało to spory szum komunikacyjny i łatwość w przechwytywaniu ruchu przez firmy o podobnych domenach.

Najtrudniejsze jednak wynikało z faktu, że mała literka ?i? bardzo łatwo umyka ludzkiemu oku i często ludzie mają tendencję do jej pomijania. W ten sposób do świadomości użytkowników docierano raczej jako ?prezenty?, co było nazwą błędną. To główne czynniki, dla których zdecydowano się na nazwę domeny.

Słyszę, znam, powtarzam

Mimo, iż dodawanie przedrostka ?e? lub ?i? wydaje się uzasadnione w przypadku działalności stricte internetowej to jednak w rzeczywistości poza internetowej mało kto używa tego typu skrótów. Najpopularniejszym jego użyciem ciągle pozostają esklepy. Dlatego też tak trudno w świadomości użytkowników o zakodowanie nazwy strony z przedrostkiem ?e? lub ?i?. W najlepszym wypadku będzie się on zastanawiał, która to była samogłoska: ?e? czy ?i? (część z nich do dylematów dołączy jeszcze inne, np. ?a? lub ?y? ). Wnioski z tego są proste ? im bardziej oczywista, znana i używana fraza, tym szybciej zapadnie w umysły u użytkowników. Idealnie jeśli odzwierciedla ona ich zapytania, stąd pomysł na jakiprezent.pl.

Na koniec warto dodać, że decydując się zmianę domeny warto przyjąć szerszą perspektywę: nie tylko koncentrować się na stronie wizualnej, ale korzystając z okazji poprawić inne rzeczy. Ważne, by zmiana dotyczyła szerszej działalności organizacji i była odczuwalna dla użytkowników. Oprócz tego, że rebranding wyeliminuje błędy jakie nękały organizację musi stać się także początkiem pozytywnych zmian odczuwalnych i dobrze zakomunikowanych odbiorcom.

Joanna Giz, Wyszukiwarka Prezentów JakiPrezent.pl