Izba Gospodarki Elektronicznej
Firmy z polskiego sektora e-commerce powołały do życia Izbę Gospodarki Elektronicznej, nazwaną ?e-Izbą?. W ramach e-Izby powstał serwis ecommercepolska.pl w którym ścisłą współpracę rozpoczęła grupa podmiotów specjalizujących się w handlu elektronicznym. Wśród założycieli znalazły się czołowe przedsiębiorstwa ecommerce w Polsce: Allegro, Nokaut, Ceneo, Skąpiec, Empik, Merlin.”Główną motywacją i przyczyną powołania do życia Izby Gospodarki Elektronicznej jest zwiększający się wpływ zmian legislacyjnych na przedsiębiorców działających w Internecie. Komitet Założycielski e-Izby doszedł do wniosku, że najlepszą formą prawną, która zagwarantuje osiągnięcie zakładanych celów będzie właśnie izba gospodarcza.”

Misja e-Commerce Polska

Jak czytamy na stronach serwisu, misją e-Commerce Polska jest rozwój polskiej branży e-commerce poprzez współpracę, wymianę know-how, działania legislacyjne oraz silną i efektywną reprezentację wspólnych interesów w dialogu z instytucjami polskiej administracji rządowej, Unii Europejskiej oraz organizacjami pozarządowymi w kraju i na świecie.

Jakie podmioty mogą być członkami e-Izby?

Sprzedawcydetaliczni (B2C)
Platformy e-commerce (B2C, C2C, B2B, ?)
Płatności on-line
Usługi oraz rozwiązania IT dla e-commerce
E-usługi
Treści cyfrowe
Logistyka i dystrybucja

Firmy ecommercepolska

Lista firm Założycieli E-commercepolska

Podsumowanie

E-izba to ciekawa inicjatywa, która może pozwolić na skuteczniejsze działania legislacyjne na terenie Unii. Unia Europejska zaczyna powoli ujednolicać i regulować ehandel na terenie państw członkowskich. Chodzi między innymi o dyrektywę Parlamentu Europejskiego 2011/83/UE, która zobowiązuje kraje unijne d wprowadzenia z dniem 13 czerwca 2014 zapisów dyrektywy. Między innymi wydłużenie czasu na zwrot towaru ? z 10 dni na 14 czy zwrotu kosztu wysyłki jeżeli towar jest zwracany do sklepu. Organizacja mówiąca silnym wspólnym głosem, ma większe szanse na to, że jej racje będą wysłuchane.

Z drugiej strony trudno oprzeć się wrażeniu, że przedsięwzięcie po za szlachetną inicjatywą szerzenia wiedzy o handlu elektronicznym jest zwieraniem szyków do walki z Google na poziomie Unii Europejskiej. Na czele zespołu operacyjnego e-izby stoi Grzegorz Wójcik, który jeszcze kilka miesięcy wcześniej pełnił funkcję CEO Grupy Allegro. Wśród listy firm założycieli znajdziemy aż 4 serwisy należące do Grupy Allegro: Allegro.pl, Agito, Ceneo i PayU. Nietrudno domyślić się, że za całym projektem stoi w dużej mierze największa firma ecommerce w Polsce. Nie od dzisiaj wiadomo, że Allegro od dłuższego czasu szykuje się na bój z Google. Wystarczy przypomnieć sprawę Tablicy, która wypadła z wyników wyszukiwania Goolgle czy przystąpienie Grupy Allegro do inicjatywy Fair Search. Równie mocno zagrożone przez Google mogą poczuć się porównywarki cen i serwisy pośredniczące w sprzedaży wszelkiej maści ofert turystycznych (rezerwacje hoteli, bilety lotnicze). Plany Google w tej materii są dobrze znane.

Nie można mieć jednak za złe, ze ktoś chce bronić swoich interesów, a przy okazji skorzystać na tym może cała branża… czego sobie i wam życzymy.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.