Ikona AllegroAllegro to jeden z najczęściej odwiedzanych serwisów w polskim internecie. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że Alegro stało się synonimem swojej kategorii i myśląc o aukcjach internetowych myślimy o Allegro ale również dzięki mądrej polityce, która ułatwia dostęp do serwisu poprzez popularne serwisy informacyjne. Allegro stało się ikoną polskiego internetu i o tej „ikonie” będziemy dzisiaj pisać.

Pomarańczowa ikona Allegro pojawia się w największych serwisach informacyjnych, takich jak Onet.pl Wp.pl czy Interia.pl. Dzięki obecności Allegro na największych portalach informacyjnych, serwis staje się bardziej dostępny i rozpoznawalny. Wejścia bezpośrednie z Wp, Onet i Interii mogą być dużą pozycją w źródłach ruchu do serwisu. Kiedy jednak przyjrzymy się tym ikonkom, zauważymy pewne różnice nie tylko w ich wyglądzie ale również w ich działaniu. Na ich podstawie możemy dowiedzieć się na jakich zasadach współpracują ze sobą największe serwisy internetowe w kraju.

Ikona Allegro znajduje się na każdym z wymienionych serwisów, każda z nich działa zupełnie inaczej. Co zapewne wynika to z innych zasad współpracy między serwisem Allegro a wydawcami. Postanowiliśmy przyjrzeć się ikonom Allegro w 3 największych polskich serwisach informacyjnych i wywnioskować na jakich warunkach serwisy ze sobą współpracują.

Ikona Allegro

Ikona Allegro w największych serwisach internetowych Wp.pl, Interia.pl, Onet.pl

Onet

po kliknięciu w ikonę Allegro otwiera zostajemy przekierowani na serwis aukcyjny allegro.pl, a dokładnie adres http://allegro.pl/?utm_source=onet&utm_medium=ikona&utm_campaign=HP który jest niczym innym jak znacznikami do google analitycs. Dzięki czemu w statystykach mamy zliczaną kampanię ze źródła jakim jest onet (?utm_source=onet) nośnika reklamy czyli ikony (&utm_medium=ikona) i w tym przypadku oznaczono jeszcze dokładne miejsce jako HP, co oznacza zapewne HomePage (stronę główną).

Wnioski:
Onet przekierowując internautę na serwis aukcyjny traci użytkownika (allegro.pl otwiera się w tym samym oknie)
Możemy przypuszczać, że serwis Onet.pl dostaje stałą opłatę za obecność ikony Allego w nagłówku serwisu, niezależnie od ilości przekierowanych internautów.

 

Wirtualna Polska

Wirtualna Polska nie pozbywa się użytkownika równie ochoczo co Onet. Po kliknięciu w ikonę otwiera się nowe okno z serwisem Allegro, a dokładnie linkiem allegro.pl/?ap=2&bid=8103&aid=25380904&tid=0 Nie jest to link bezpośredni, ale przekierowanie przez gemius.pl. Adres po przejściu na stronę Allegro wygląda następująco: allegro.pl/?ap=2&bid=8103&aid=25380904&tid=0 url wygląda na link programu afiliacyjnego (ap=affiliate program).

Wnioski:
Wirtaualna Polska, przekazuje ruch ale go nie traci ponieważ Allegro.pl otwiera się w nowym oknie. Z uwagi na link afiliacyjny można przypuszczać, że dostaje od Allegro procent od przeprowadzonych transakcji. Jeszcze roktemu Wirtualna Polska miała podobne rozwiązanie jak Interia, a wiec posiadała serwis aukcje.wp.pl. Adres ten w chwili obecnej przenosi na ten sam adres z linkiem afiliacyjnym – podobnie jak ikona na stronie wp.pl.

 

Interia

Na pierwszy rzut oka widać, że ikona nie jest „obrandowan”a, nie występuje na niej ani charakterystyczna łapa, ani nazwa serwisu. Po kliknięciu w ikonę zostajemy przekierowani (w tym samym oknie) do serwisu aukcje.interia.pl z linkiem afiliacyjnym aukcje.interia.pl/?ap=2&bid=6290&aid=24107633&tid=0

Wnioski:
Do serwisu zaciągane są aukcje z allegro.pl, jednak serwis nie jest w żaden sposób „obrandowan”y. Podobne rozwiązanie stosowała Wirtualna Polska, z tym że około dwóch lat temu. Stosując takie rozwiązanie Interia nie pozbywa się ruchu z serwisu. Jeżeli chodzi o finanse można przypuszczać, że jest to prowizja od sprzedaży.

 

Podsumowanie

Wydaje się, że tylko serwis Onet.pl dostaje stałą opłatę za ikonę i link do Allegro. Interia i Wirtualna Polska są w programie afiliacyjnym, co nie przesądza wcale o tym, że mają z tego tytułu mniejsze wpływy, chociaż na pewno mniej przewidywalne.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.