IAI logoIAI S.A. nabyła 35% akcji w spółce CupSell sp. z o.o. prowadzącej platformę specjalizującej się w sprzedaży koszulek z nadrukami CupSell.pl. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Serwis CupSell.pl jest platformą, która umożliwia tworzenie sklepów internetowych z nadrukami. Sprzedawca może zarejestrować się na platformie i tworzyć własne wzory do sprzedaży. Natomiast proces produkcji i dostawy jest realizowany przez serwis CupSell. Dzięki temu sprzedawca skupia się głównie na promocji swojego sklepu. Spółka czerpie zyski ze sprzedaży towarów i dzieli się prowizją ze sprzedaży z osobami prowadzącymi sklepy internetowe na jej platformie.

W serwisie zarejestrowanych jest obecnie ponad 40 000 sklepów. CupSell swój rozwój koncentrował na pozyskiwaniu do współpracy nie tylko grafików i designerów ale przede wszystkim blogerów i osobowości internetowych. Dzięki temu mogą one osiągać dodatkowe przychody ze swojej działalności a ich popularność i zasięg wpływa na zwiększenie sprzedaży.

IAI S.A jest jedną z najpopularniejszych w Polsce platform w modelu SaaS do obsługi sklepo?w oraz hurtowni internetowych ? IAI-Shop.com, która na rynkach zagranicznych funkcjonuje pod marką IdoSell Shop.

Decyzja o nabyciu akcji może budzić pewne obawy ze strony sklepów z nadrukami korzystających z platformy IAI. Mimo tego, że jak zapewniają obie strony CupSell to platforma handlowa nie sprzedawca to jednak można tutaj doszukiwać się pewnego konfliktu interesów. Mimo obaw, które mogą się pojawiać u części sprzedawców, zarówno IAI jak i CupSell skorzystają na tym mariażu. W informacji prasowej czytamy: „Celem inwestycji jest zwiększenie mocy produkcyjnych Spółki, zwiększenie jej sprzedaży w Polsce w ciągu kolejnych lat o 100% rocznie oraz jej wejście na rynki zagraniczne. Emitent spodziewa się wypłat dywidendy z tytułu posiadanych udziałów w Spółce w ciągu dwóch lat.” Dofinansowanie pomoże CupSell udźwignąć swój sukces i nie złapać zadyszki. Pomijając sam fakt dofinansowania CupSell, ważnym czynnikiem będzie pozyskanie know-how, które posiada IAI. Szczególnie w kontekście rozwoju biznesu po za granicami Polski, który z powodzeniem realizuje IAI. Nie wykluczone, że między firmami nastąpi również pewien transfer technologii czy pomoc przy rozwoju oprogramowania, na którym skorzysta CupSell. W przyszłości mogą się wyłonić inne wspólne elementy czy pomysły, które dzięki efektowi synergii będzie łatwiej realizować wspólnie niż w pojedynkę. Na pewno jest to ważna inwestycja dla obu stron, z jednej strony pozwala budować IAI coraz silniejszą pozycję na mocno konkurencyjnym rynku z drugie rozwinąć skrzydła CupSell.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.