Święty Mikołaj

Według tegorocznego Raportu Deloitte ?Zakupy świąteczne 2012? Polacy w ramach świątecznego prezentu chcieliby otrzymać: książki, kosmetyki, perfumy, biżuterię, elektroniczne gadżety lub zegarek. Jak będzie w rzeczywistości? Platforma handlowa Nokaut.pl postanowiła sprawdzić, które z wymienionych prezentów Polacy znajdą w tym roku pod choinką.

Z opublikowanego w listopadzie raportu Deloitte wynika, że w tym roku Polacy chcieliby otrzymać praktyczne prezenty. Potwierdzają to również dane platformy handlowej Nokaut.pl zgodnie, z którymi kategorie takie jak: kosmetyki, biżuteria, tablety, książki oraz zabawki dla dzieci zanotowały znaczące wzrosty związane ze zbliżającymi się Świętami.

Dla dorosłych biżuteria, akcesoria do gadżetów elektronicznych i kosmetyki

W ramach świątecznego prezentu Polacy w tym roku postawili na kosmetyki, książki, gadżety elektroniczne oraz akcesoria i biżuterię.

Jak pokazują liczby, kosmetykami zainteresowało się ponad 25% więcej Użytkowników w przedświątecznym szczycie zakupowym. W ramach tej kategorii ruch wzrósł w podkategoriach zapachy, makijaż, kosmetyki do twarzy oraz kosmetyki do golenia. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również zestawy pędzli do golenia, które zanotowały ponad 800% wzrost.

Z elektronicznych gadżetów największą popularność zdobyły tablety, które mimo całorocznego wysokiego zainteresowania wśród Użytkowników, zanotowały dodatkowo 40% wzrost w okresie świątecznego szczytu zakupowego. Prawdopodobne jest więc, że część Polaków otrzyma w prezencie tablet (wzrost zainteresowania tymi produktami wyniósł 40%). Natomiast dotychczasowi właściciele tabletów mogą liczyć na prezent w postaci akcesoriów typu: pokrowce i etui (100% wzrost zainteresowania Użytkowników), klawiatury do tabletów (120%) oraz stacji dokujących (140%).

Z kolei posiadacze klasycznych laptopów w świątecznym prezencie mogą się spodziewać akcesoriów takich jak podstawki, torby lub pokrowce. Zainteresowanie nimi wzrosło bowiem w ostatnim czasie o 35%.

Kolejnym niekwestionowanym hitem prezentowym w bieżącym roku są telefony dla seniorów. Zgodnie z danymi platformy Nokaut.pl zainteresowanie nimi ponad dziesięciokrotnie przekroczyło te sprzed szczytu zakupowego. Dla porównania, w przypadku smartfonów wzrosty wyniosły ?tylko? od 50% do 150%, w zależności od producenta.

Poszukując prezentów, Użytkownicy skupili swoją uwagę również na kategorii ?Biżuteria?. Ponad dziesięciokrotnie w okresie od 23 listopada do 18 grudnia wzrosło zainteresowanie kompletami biżuterii, pierścionkami i kolczykami oraz spinkami do krawatów i mankietów. Bransoletki skupiły o 150% więcej uwagi Użytkowników, a wisiorki o 60%.

Jeśli chodzi o odzież to prezentowymi faworytami w tym roku pozostają: piżamy damskie, szlafroki, bluzy damskie, bielizna męska oraz t-shity damskie. Wszystkie zanotowały ponad 100% wzrost zainteresowania Użytkowników Nokaut.pl.

 

Zabawki dla najmłodszych

W tym roku jedna z najczęściej odwiedzanych w okresie przedświątecznym kategoria ?Dla dzieci? zanotowała aż 70% wzrost popularności w okresie przedświątecznego szczytu zakupowego. Największe wzrosty w ramach tej kategorii, bo aż 110% zanotowały zabawki. Wśród nich największą popularnością cieszyły się: zabawki zdalnie sterowane z 500% wzrostem zainteresowania, maskotki (380% wzrost), gry dla dzieci (250%), zabawki militarne (230%), zabawki AGD (200%). Na znacznej popularności zyskały również klocki oraz lalki Monster High, jednak zdecydowanym faworytem tegorocznych prezentów na Święta została lalka Barbie – wzrost zainteresowania Użytkowników osiągnął w tym przypadku aż 600 proc.

Poza zabawkami dzieci od św. Mikołaja mogą również otrzymać z akcesoria sportowe takie jak sanki (wzrost o 350%), jeździki (85%), łyżwy (220%) oraz rowery biegowe (100%).

 

Top 10 produktów platformy Nokaut.pl

Jak pokazują dane Nokaut.pl, mimo intensywnych wzrostów zainteresowania Użytkowników wymienionymi wyżej produktami, top 10 produktów zdominowane jest przez elektroniczne gadżety, w tym głównie konsole do gry, telewizory, tablety oraz aparaty cyfrowe.

Zestawienie dziesięciu najpopularniejszych produktów przedstawia się następująco:

1. Sony Playstation 3 Slim 320GB
2. Konsola Microsoft Xbox 360 Slim 250 GB
3. TV LED Philips 42PFL3207H/12
4. Nikon 1 J1
5. TV LED Samsung UE50ES5500
6. Modecom Freetab 9701
7. TV 3D Samsung UE40ES6100
8. Konsola Sony PSPv1004
9. Telefon Nokia C5-00
10. Telefon Nokia C1-01

W tym roku szczyt zakupowy rozpoczął się 26 listopada i trwał do 18 grudnia. W poniedziałek 3 grudnia, który był Dniem Darmowej Dostawy, platforma Nokaut.pl zanotowała najwyższą aktywność swoich Użytkowników. Wzrosty liczbowe podane w tekście dotyczą porównania okresów 23.11 – 18.12 do 23.10 – 18.11 tego roku.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.