GumtreeOd dnia dzisiejszego serwis Gumtree, który dotychczas postrzegany był jako największy serwis z darmowymi ogłoszeniami wprowadził opłaty przy dodawaniu ogłoszeń w kategorii praca. Zamieszczanie ogłoszeń w dziale praca jest ograniczone do maksymalnie dwóch aktywnych darmowych ogłoszeń. Kolejne ogłoszenia wymagają opłaty pomiędzy 19 Zł a 29 Zł w zależności od lokalizacji. W ten sposób serwis chcę uzyskać nie tylko dodatkowe dochody ale również podnieść jakość ofert, która obecnie pozostawia wiele do życzenia. Głównie ze względu „śmieciowe” ogłoszenia (typu MLM) i spam. Cena w porównaniu z innymi serwisami jest atrakcyjna, ale również adekwatna do tego co oferuje serwis.

Przypomnijmy, ze Gumtree powstał w 2000 roku jako lokalny serwis ogłoszeniowy dla mieszkańców Londynu. Szybko zaczął się rozrastać i uruchamiać nowe ogólnokrajowe serwisy ogłoszeniowe za granicą. od 2005 roku Gumtree należy do Ebay’a.

Ceny ogłoszeń kategorii praca w Gumtree porównane z innymi serwisami ogłoszeniowymi o pracę w Polsce.

Oficjalny komunikat Gumtree

Pomimo, że kategoria Pracy na Gumtree szczyci się ogromną popularnością (60 tys. aktywnych ofert zatrudnienia, średnio 70 odpowiedzi na ogłoszenie), ma ona również swoje problemy. Przeważa lista prawidłowych ogłoszeń, ale wzrasta ilość duplikatów, spamu lub podejrzanych ofert pracy. Jest dla nas ogromnie ważne, aby utrzymać serwis na wysokim poziomie pod względem czytelności strony i bezpieczeństwa Użytkowników na Gumtree, a pracodawcom zapewnić jak najlepsze doświadczenie w szybkim znalezieniu pracownika.

W związku z tym, od dnia 2 kwietnia 2013 r. wprowadziliśmy opłaty za zamieszczanie ogłoszeń w dziale Praca dla Użytkowników zamieszczających więcej niż dwa ogłoszenia.

Opłaty te są stosunkowo niższe niż na konkurencyjnych stronach. Wierzymy jednak, że wyeliminują one nieuczciwe ogłoszenia, zmniejszą ilość duplikatów, a tym samym przyniosą korzystne rezultaty dla pracodawców, których oferty będą przez to lepiej widoczne na stronie. Takie posunięcie ułatwi również osobom szukającym pracy przeglądanie aktualnych i dopasowanych do ich potrzeb ofert zatrudnienia, co przyczyni się do polepszenia jakości otrzymywanych CV.
Standardowa opłata za ogłoszenie w dziale Praca od dnia 02.04.2013 wynosi 29 zł na okres 30 dni dla województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego oraz 19 zł dla pozostałych województw (również 30 dni).

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.