Logo AlibabaGrupa Allegro to „big fish” polskiego ecommerce, jednak w porównaniu z takimi gigantami jak Ebay i Amazon nie prezentuje się już tak okazale. Te dwa serwisy to prawdziwi giganci ale gdyby zsumować ich obroty i tak nie starczyłoby na pokonanie największego serwisu ecommerce na świecie Grupy Alibaba. Należą do niej między innymi serwis Alibaba.com, serwis aukcyjny Taobao.com, e-płatności Alipay oraz usługi cloud computingu AliCloud. Zsumowane obroty serwisu Alibaba.com i Tabao.com wyniosły w 2012 roku 171 miliardów dolarów wobec niecałych 88 miliardów Amazon.com i niecałych 68 miliardów Ebay.com dla porównania obroty największego serwisu ecommerce w Polsce Allegro.pl szacuje się na około 11 miliardów złotych ? (około 3,5 mld dolarów).

Pokazuje to dysproporcje jakie dzielą Grupę Alibaba od reszty świata. Jednak tak wysokie obroty nie przekładają się na przychody. Wynika to w dużej mierze z postawy założyciela Grupy Alibaba – Jacka Ma, który przez długi okres czasu nie chciał pobierać opłat za handel w serwisach transakcyjnych – darmowe wystawianie aukcji w serwisie Tabao.com możliwe jest do dzisiaj.

Ecommerce

Porównanie rzychodów i obrotów serwisu Alibaba+Taobao z serwisem Amazon i Ebay.

Historia serwisu Alibaba

Serwis Albaba został założony przez chińskiego przedsiębiorcę Jacka Ma urodzonego 10 września 1964 roku. Często podkreśla się niski wzrost i wątłą posturę twórcy tego giganta handlu online (Jack Ma ma 160 cm wzrostu, waży niewiele ponad 44 kg).

Jack Ma

Jack Ma założyciel serwisu Alibaba.com

Jack Ma jako dziecko jeździł rowerem do jednego z hoteli w swojej rodzinnej miejscowości Hangzhou oferując swoje usługi jako przewodnik i szlifując w ten sposób język angielski. Ponieważ dwa razy nie zdał egzaminów na studia, rozpoczął naukę w szkole dla nauczycieli ? Hang­zhou Teachers College, którą ukończył w 1988 roku. Dobra znajomość języka angielskiego pozwoliła mu na wyjazd w charakterze tłumacza do USA, gdzie zafascynowały go komputery i internet. Po powrocie do Chin pożyczył 2 tys. dolarów i w 1995 roku założył jedną z pierwszych komercyjnych witryn internetowych w Chinach. Strona Chinapages.com była serwisem typu Yellow Pages jednak ze względu na brak pomysłu na monetyzację strona została zamknięta.

W 1998 roku pracując w ministerstwie handlu zagranicznego i współpracy gospodarczej, Ma poznał Jerrego Yanga, urodzonego na Tajwanie współzałożyciela Yahoo, które potem zainwestowało w pomysł Jacka Ma. W 1999 roku Ma wraz z 17 innymi osobami w swoim mieszkaniu za 60 tys. dol. założył Alibabę. Poniżej przedstawiamy infografikę obrazującą najważniejsze wydarzenia w historii Grupy Alibaba.

Infografika Alibaba.com

Infografika przedstawiająca kamienie milowe w rozwoju serwisu Alibaba.com i całej Grupy Alibaba.

Geneza Nazwy

Noaming to zawsze interesujący fragment historii każdego serwisu internetowego. Jack Ma opowiedział w jaki sposób wybrał nazwę dla serwisu: „Siedząc pewnego dnia w kawiarni w San Francisco zastanawiałem się czy Alibaba będzie dobrą nazwą dla serwisu. Kiedy pojawiła się kelnerka, spytałem czy zna nazwę Alibaba? Odpowiedziała, że tak. Spytałem co kojarzy się jej z tym słowem, odpowiedziała ?Sezamie otwórz się’. Pomyślałem tak, to jest właściwa nazwa! Wyszedłem na ulicę i zadałem pytanie 30 przypadkowym osobom, ?Czy kojarzysz Alibabe?? Były wśród nich osoby z Indii, Niemiec czy Japnii. Wszyscy oni znali Alibabę, który otworzył Sezam. Alibaba to miły, mądry i przedsiębiorczy bohater, który według opowieści pomógł mieszkańcom wioski. Nazwa jest łatwa do wymówienia i powszechnie rozpoznawana.” Nazwa Alibaba miała się kojarzyć z hasłem ?sezamie, otwórz się? i być synonimem otwarcia rynków światowych dla Chin. Jednak poprzez szerzącą się sprzedaż podróbek często kojarzy się z owymi 40 rozbójnikami. Jack Ma osobiście angażuje się w zwalczanie nieuczciwych praktyk sprzedawców, chcąc poprawić nie tylko wizerunek serwisu Alibaba.com ale też całej gospodarki Chin.

? Szacunkowe dane mensis.pl/aktualnosci/obroty-ecommerce-polska-2012-i-wielkosc-serwisu-allegro/

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.