Logo IdeeliZakupy grupowe nie są już tak gorącym biznesem jak 2-3 lata temu a tempo ich wzrostu znacząco ostygło. Mimo tego Groupon nie zamierza zwalniać tępa i wciąż poszukuję nowych ciekawych modeli sprzedaży, wchodzi w nowe segmenty ecommerce i egzotyczne rynki.

Od początku 2014 roku Groupon sfinalizował zakup dwóch nowych serwisów. Pierwszy z nich to Ideeli.com, który jest serwisem e-commerce sprzedającym produkty w modelu „Flash Sale” czyli ofert ograniczonych czasowo z dużym rabatem. Ideeli.com oferuję produkty z kategorii moda, w której znajdziemy ubrania, buty i biżuterię – zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Kwota transakcji wynosi 43 mln dolarów co jest dosyć dotkliwą stratą dla inwestorów Ideeli, którzy zainwestowali w serwis od 2007 roku w kilku rundach finansowania ponad 107 mln dolarów. Pomimo sporych przychodów, wynoszących ponad 115 mln dolarów Ideeli przyniósł na koniec roku fiskalnego 2012 (2 lutego 2013) stratę wynoszącą 30 mln dolarów. Z informacji jakie podał Groupon wynika, że Ideeli ma pozostać niezależną marką i działać w dotychczasowym modelu sprzedaży.

Drugi serwis to Ticketmonster.co.kr, który jest stroną zakupów grupowych w wydaniu południowo koreańskim. Groupon kupił Ticketmonster od jednego ze swoich największych konkurentów w Stanach – LivingSocial. Kwota zakupu to 260 mln dolarów.

Wszystko to wskazuję na to, że Groupon pomimo osłabienia zainteresowania „zakupami grupowymi” nadal zamierza pozostać liczącym się graczem na rynku ecommerce.

Iddeli

Serwis Ideeli

Tmon

serwis Ticketmonster.co.kr

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.