Logo GrouponDzisiaj media podały informacje o tym, że nowym dyrektorem zarządzającym Groupon Polska została Aniela Hejnowska, która dotychczas piastowała stanowisko Dyrektora Zarządzającego Rynkiem Home w Netii. Nie są to jedyne zmiany, które zachodzą w czołowym serwisie zakupów grupowych w Polsce. Po ostatnim megapanelu widać wyraźnie, że Groupon zyskuje na sile, zostawiając konkurencje daleko w tyle. W pierwszych dwudziestu pozycjach kategorii ecommerce, jedynym serwisem zakupów grupowych, który jeszcze się uchował, pozostał serwis Citeam.pl (17 miejece) należący do Grupy Allego. Konkurencja dla Groupona powoli słabnie i nie jest to jedynie wina trendu ale przede wszystkim agresywnej i skutecznej polityki Groupona. Strategia jaką obrał Groupon klaruje się dosyć wyraźnie, aby biznes był rentowny trzeba być niekwestionowanym liderem kategorii najlepiej na miarę serwisu Allego.pl w aukcjach internetowych. I to się Grouponowi udaje.

megapanel wrzesien

Megapanel wrzesień 2012 dla kategorii ecommerce

W ostatnim czasie serwis bardzo agresywnie walczy z konkurencją. Przede wszystkim prowizjami. Według informacji od firm wystawiających się dotychczas w innych serwisach zakupów grupowych, Groupon proponował im prowizję w wysokości 1%.

Ciekawym posunięciem było uruchomienie stałej zakładki w Groupon shopping producenta biżuterii, firmy YES. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, ze siedziba YES mieści się 300 metrów od siedziby Grupy Allegro, a więc właściciela innego serwisu zakupów grupowych Citeam.pl. Być może przypadek, a może taki prztyczek w nos dla największego konkurenta?

YES bizuteria

Sklep z biiżuterią YES w Groupon Shopping

Groupon prowadzi również bardzo zręczną politykę wizerunkową i marketingową. Pisaliśmy w ostatnim czasie o ofercie na kupony do sieci kin Cinama City. Bardzo możliwe, że w przypadku tej oferty, Groupon sprzedaje kupony poniżej ich wartości. Nawet jeżeli Groupon dokładałby 2-3 złote do każdego kuponu, zyskuje duży Buzz wokół oferty, pozyskuje dodatkowe dodatkowe adresy email i ruch do serwisu. Jednym słowem bardzo dobre posuniecie i wychodzi niedrogo.

Czy pod rządami Anieli Hejnowskiej Groupon dokona ostatecznego pogromu konkurencji? Wkrótce się przekonamy, ale wiele wskazuje na to, że tak będzie.

Aniela Hejnowska

Aniela Hejnowska nowy dyrektor zarządzający Groupon Polska – źródło Media2.pl

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.