Trusted StoreLatem 2012 Google uruchomiło w USA usługę Google Trusted Stores, która jest certyfikatem jakości wydawanym sklepom internetowym. Google chce w ten sposób „nagrodzić” sklepy spełniające wysokie kryteria jakości obsługi klientów. W obliczu takich sklepów jak chociażby Retrobut.pl może być to ważny argument w podejmowaniu decyzji zakupowej. Znak „Google Trusted Stores” po za umieszczeniem na stronie sklepu może pojawiać się np. w kampaniach linków sponsorowanych. Jest to istotne z punktu widzenia kupujących, ponieważ wszystkie zakupy w sklepach oznaczonych znakiem Trusted Stores objęte są gwarancją Google do wysokości 1000 dolarów. Sklep przystępujący do programu nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Można by rzec idealna sytuacja, zyskują zarówno sprzedający jak i kupujący, do tego Google przyczynia się do rozwoju branży, a przynajmniej do podnoszenia standardów obsługi klienta. Google wskazuje na wybranych przykładach jak zwiększyła się konwersja i przeciętna wielkość zamówienia w sklepach, które przystąpiły do programu. Są to argumenty, które należy brać pod uwagę rozważając przystąpienie do takiego programu ale myli się ten kto uważa, że Google wprowadził program Trusted Stores z pobudek altruistycznych.

Sklepy Google Trusted Store

Dane wzrostów sprzedaży w sklepach, które przystąpiły do Google Trusted Store.

Google zawsze kierowało się zasadą „collect as much data as it can”, w tym przypadku chodzi o informację na temat transakcji. Przystępując do programu i integrując sklep internetowy z Google Trusted Stores, gigant z Mountain View zyskuje dostęp do danych o transakcjach sklepu. Nie chodzi wcale o dane klientów ale o wiedzę na temat aktualnych i przyszłych trendach zakupowych. Takie informacje to cenna wiedza, którą wykorzystać można na wiele sposobów. W przyszłości dane te mogą wykorzystane do rozwoju Google Shopping czy innych projektów i usług, które jeszcze nie powstały. Na razie program działa w USA ale Google już zapowiedziało uruchomienie projektu w Wielkiej Brytanii, Francji i Australii, prędzej czy później przyjdzie czas na Polskę.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.