fundacja_zielone_swiatlo W marcu 2010 Fundacja Zielone Światło zorganizował happening, w którym zwracała uwagę na problem sprzedaży w serwisie Allegro przedmiotów z emblematami faszystowskimi. Fundacja przygotowała materiały graficzne w tym billboardy, rollupy i pocztówki, w których wykorzystała zmodyfikowane logo serwisu Allegro.pl, wymieniając litery ll na symbol nazistowskich bojówek SS. Dodatkowo logo opatrzone zostało hasłem „FASZYSTOWSKIM GADŻETOM MÓWIMY NIE”.

?Akcja zorganizowana przez grupę aktywistów stanowiła odpowiedź na nieusunięcie przez portal allegro.pl przedmiotów o charakterze nazistowskim? ? mówi Irmina Pacho z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. ?Przerabiając logo allegro.pl posłużyli się oni satyrą by wzmocnić swój sprzeciw wobec działalności portalu. Stanowiło to niewątpliwie ostrą, emocjonalną krytykę, jednakże wciąż chronioną przez Konstytucyjne prawo do ekspresji artystycznej. Sprawa ta ma istotny charakter dla wyznaczenia granicy wolności słowa? ? dodaje Irmina Pacho.

W związku z naruszeniem przez organizatorów akcji dobrego imienia i znaku towarowego Allegro złożyło pozew w sadzie. W czwartek po toczącym się ponad dwa lata procesie, Warszawski Sad Okręgowy wydał werdykt w tej sprawie. Sad zdecydował, że modyfikacja logo Allegro.pl stanowiła nadmierną formę wyrazu artystycznego. Powiązanie Grupy Allegro z symbolem nazizmu nasuwało sugestię, że portal internetowy propaguje i popiera ideologię faszystowską. Ponadto pozwana Fundacja Zielone Światło i Autor Loga nie wykazali w sposób wystarczający, że działali oni w ochronie uzasadnionego interesu społecznego. „Zmodyfikowane logo było nadmierną ekspresją wyrazu, zbyt ostrą i nieuzasadnioną działaniami portalu; taka modyfikacja mogła sugerować, że Allegro szerzy faszyzm” – w taki sposób uzasadniała orzeczenie sędzia Agnieszka Bedyńska-Abramczyk. Dodała, że tego typu zmiana loga naruszyła dobra osobiste firmy w postaci dobrej sławy i renomy.

Sąd nakazał publiczne przeprosiny, powołując się na naruszenie dóbr osobistych serwisu. Zgodnie z wyrokiem, przeprosiny fundacji „Zielone Światło” i autora przerobionego loga mają zostać zamieszczone na łamach „Gazety Wyborczej” oraz na stronach internetowych prowadzonych przez pozwanych. Przerobione logo Allegro ma również zostać usunięte ze stron fundacji i jej materiałów. Materiały fotograficzne na stronie są już od jakiegoś czasu zasłonięte w taki sposób, że nie widać na nich zmodyfikowanego loga. Wiąże się to z tym, że Sąd na wniosek Allegro, tytułem tzw. zabezpieczenia powództwa, już wcześniej zakazał oskarżonym rozpowszechniania materiałów ze zmodyfikowanym znakiem towarowym.

Wyrok nie jest prawomocny. Pełnomocnicy pozwanych zapowiedzieli złożenie apelacji.

źródła: hfhr.pl (Helsińska Fundacja Praw Człowieka).

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.