flipkart comCzas na przedstawienie kolejnego serwisu z cyklu Liderzy Ecommerce. Tym razem również nasze oczy skierowane są na Azję, bo to właśnie tam powstają projekty szerzej nieznane w naszym kręgu kulturowym. Być może to właśnie tam a nie na zachodzie powstają firmy, które w przyszłości będą dominować na światowym rynku e-commerce. Flipkart.com to serwis okrzyknięty mianem Indyjskiego Amazonu. Do tej pory serwis pozyskał w pięciu rundach finansowania ponad 541 mln dolarów i jest to najwyższy kapitał zgromadzony przez firmę ecommerce w Indiach. Podobnie jak Amazon, Flipkart.com handluje wszystkim od elektroniki poprzez odzież kończąc na książkach dlatego często określany jest mianem Indyjskiego Amazona.

Flipkart.com założyli w 2007 roku dwaj absolwenci Indian Institute of Technology w Delhi: Sachin Bansal i Binny Bansal. Obaj do tej pory byli pracownikami serwisu Amazon.com. Początkowo Flipkart skupił się na sprzedaży książek ale wkrótce asortyment został znacząco poszerzony. Dzisiaj można kupić tam właściwie wszystko. Firma wprowadziła też własną markę DigiFlip, pod która sprzedaje zarówno elektronikę jak i ubrania. Obecnie serwis zatrudnia ponad 4 500 pracowników a w roku 2012 jego przychód przekroczył 100 mln dolarów. Indie to jeden z najbardziej obiecujących rynków a perspektywy rozwoju serwisu świetnie pokazuje liczba użytkowników sklepu, która wynosi ponad 20 mln zarejestrowanych użytkowników. Zważywszy na fakt, że w Indiach mieszka 1,237 miliarda osób widać, że serwis może cały czas zdobywać rynek.

Ciekawostka
Jednym z głównych inwestorów Flipkart.com jest południowo afrykański koncern medialny Naspers właściciel Grupy Allegro.

Flipkart.com

Strona serwisu Flipkart.com

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.