fire flyPierwszy Kindle zaprezentowano 7 lat temu. Niewielu wierzyło wtedy w jego sukces. Przez ten czas zyskał on jednak ogromną popularność stając się najpopularniejszym czytnikiem ebooków na świecie. Podczas zeszłotygodniowej konferencji Jeff Bezos zaprezentował nowy produkt Amazon, telefon o nazwie Fire Phone. Smartphone będzie dostępny do kupienia od 25 lipca i ma kosztować od 199$ do 640$. Podczas konferencji Jeff Bezos zaprezentował urządzenie zaskakując wszystkich kilkoma funkcjami niedostępnymi w innych telefonach. Ale przede wszystkim dzięki usłudze FireFly jest to jedno z najdoskonalszych urządzeń ecommerce, które powstało do tej pory. Czy ma szanse na przeprowadzenie rewolucji, która zmieni nasze przyzwyczajenia i sposób patrzenia na ecommerce? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie poznając nowe urządzenie Amazona i jego możliwości.

Zacznijmy od początku.

Nowe urządzenie ma być uzupełnieniem usługi Amazon Prime, której popularność wystrzeliła w roku 2011 i cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Czym jest Amazon Prime? To dostęp do usług, które zapewniają między innymi:

  • Bezpłatną wysyłkę towaru z dostawą w ciągu 2 dni na obszarze Stanów Zjednoczonych
  • Prime Instant Video z nieograniczonym dostępem do streamingu filmów i seriali telewizyjnych
  • Prime Music z nieograniczonym dostępem do streaming muzyki z ponad milionem utworów.
  • Dostęp do wypożyczalni eBooków Kindle Owners’ Lending Library zawierającej ponad 500 000 tytułów.
  • Kindle First, która umożliwia wcześniejszy dostęp do książek przed oficjalną datą publikacji (za darmo lub po obniżonej cenie)
  • Prime Pantry umożliwiająca wysyłkę produktów spożywczych stałej cenie 5,99$
  • Membership Sharing, która umożliwia udostępnianie członkostwa 4 domownikom mieszkającym pod tym samym adresem

W przypadku skorzystania z oferty przedsprzedaży telefonu użytkownicy dostaną darmowy dostęp do usługi Amazon Prime na okres 1 roku. Na tym przykładzie widać dokładnie, że Amazon stawia nie tylko na niskie ceny ale również wysoki poziom świadczonych usług dla osób, które chcą za nie dodatkowo zapłacić. I to właśnie ekosystem do którego będziemy mieli łatwy dostęp za pomocą nowego telefonu ma być jego główną zaletą. Ale z pewnością nie jedyną. Fire Phone wprowadza bowiem dwie rewolucyjne funkcje. Pierwszą z nich jest dynamiczna perspektywa drugą FireFly.

Fire Phone

Dynamiczna perspektywa

Dynamiczna perspektywa umożliwia pokazywanie głębi na ekranie monitora. I nie chodzi tutaj bynajmniej o efekt paralaksy a o w pełni dynamiczną perspektywę. Dzięki zastosowaniu 4 kamery w rogach telefonu możliwe jest uzyskanie informacji pod jakim kątem i z jakiej odległości spoglądamy na ekran telefonu. Dzięki temu telefon może dostosować obraz wyświetlając nam odpowiednią perspektywę. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojawiają się zupełnie nowe możliwości nawigacji i sterowania zawartością ekranu za pomocą delikatnych ruchów telefonu (bez dotykania ekranu). Lekkie poruszenie urządzenia pozwala na przewijanie elementów, powiększanie i pomniejszanie obrazu czy przechodzenie na inną kartę. Możemy również ustawić ciągłe, płynne przewijanie treści wyświetlanych na ekranie i zatrzymanie ich za pomocą przytrzymania palca.

Tego typu technologia daje również nowe możliwości w produkcji gier na urządzenia mobilne. Co prawda od dawna istnieją gry zręcznościowe, na których grywa się za pomocą ruchu telefonu ale wykorzystują one żyroskop lub akcelerometr nie jak w przypadku produktu Amazona – 4 kamery. Nawigacja w Fire Phone to zupełnie coś nowego, żeby nie powiedzieć rewolucyjnego. Przychodzą mi na myśl inne „kamienie milowe” w budowie interfejsu takie jak interfejs graficzny czy nawigacja gestami.

Inżynierowie pracowali nad tym rozwiązaniem przez 4 lata. Już po tygodniu mieli pierwszy prototyp. Jednak na przestrzeni tych lat musieli się zmierzyć z wieloma problemami, które trzeba było rozwiązać. Jednym z nich był wąski kąt widzenia kamer, praca w ciemności czy przy szybko zmieniającym się oświetleniu (np. stroboskop w dyskotece). W tym celu zwiększono kąt widzenia kamer, zastosowano podczerwień tak aby urządzenie mogło działać w absolutnej ciemności. Przeszkodą była także różnorodność, każdy z nas wygląda inaczej, nosimy okulary, brody, wąsy, długie czy krótkie włosy. Często w polu widzenia jest kilka osób i algorytm powinien trafnie zidentyfikować osobę, która steruje telefonem. Wszystkie te dane musiały zostać przetworzone tak aby powstał telefon zdolny do pracy w każdych warunkach.

Kolejną dużo bardziej sprzedażowa z punktu widzenia ecommerce funkcjonalnością jest technologia Fire Fly, która ekstremalnie skraca dostęp do informacji o produkcie i jego ścieżkę zakupową.

Technologia FireFly

Technologia FireFly służy do szybkiej identyfikacji tego co wyświetla nam się na ekranie telefonu. Korzystając z przycisku umieszczonego z boku telefonu uzyskamy pełną informacje o tym co aktualnie oglądamy. Firefly rozpoznaje obrazy i bynajmniej nie o dzieła sztuki tu chodzi, chociaż te też rozpoznaje bez najmniejszego problemu dostarczając nam pełnej informacji o dziele i jego twórcy. Firefly potrafi rozpoznawać książki, opakowania produktów, możemy za jego pomocą skanować kody kreskowe i kody QR. Wszystko to umożliwia zidentyfikowanie produktu, wyświetlenie informacji o nim i oczywiście zakup w sklepie Amazon. FireFly rozpoznaje również numery telefonów i emaile w wersji „papierowej” np. umieszczone na wizytówkach czy ulotkach.

FireFly nie tylko widzi ale również słyszy, bez problemu w ciągu chwili rozpozna utwór grający w tle. Ale to nie wszystko, system po dźwięku jest w stanie rozpoznać i zidentyfikować seriale telewizyjne. Dzięki połączeniu z bazą IMDb możemy uzyskać informacje na temat aktorów grających w filmie, szczegóły fabuły. Produkty, filmy czy muzykę możemy dodawać ulubionych lub zamawiać bezpośrednio w sklepie Amazon.

Istnieją oczywiście aplikacje, które potrafią wykonywać podobne czynności co FireFly. Pytanie jak często z nich korzystamy? Siłą FireFly jest prostota jego użycia. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk z boku telefonu i aplikacja już działa.

FireFly jest otwarty na nowe produkty. Amazon udostępnia środowisko developerskie, dzięki któremu firmy mogą wzbogacać bazę ponad 100 milionów produktów. Podobnie jest z technologią dynamicznej perspektywy, Amazon udostępnia środowisko developerskie, dzięki, któremu będą mogły powstawać nowe aplikacje i rozwiązania bazujące na tej technologii. Strona dla developerów znajduje się pod adresem developer.amazon.com/firephone.

Warto również wspomnieć o usłudze Mayday, pozwala ona na bezpłatne połączenie video z konsultantem, który udzieli nam pomocy jeżeli nie będziemy wiedzieli jak skorzystać z jakiejś funkcji. Podczas rozmowy konsultant może pomagać użytkownikowi, rysując wskazówki na ekranie naszego monitora. Podobna usługa działa juz przypadku Kindle Fire (filmik poniżej).

 

Dbałość o szczegóły

FireFly i dynamiczna perspektywa to dwie z najważniejszych technologii dostępnych w nowym urządzeniu Amazona. Twórcy Fire Phone zadbali również o inne najdrobniejsze szczegóły. Znajdziemy tam między innymi technologię OIS (Optical Image Stabilisation) czyli optyczną stabilizację obrazu umożliwiająca wykonywanie jeszcze ostrzejszych zdjęć. Razem z telefonem uzyskujemy nielimitowane miejsce na przechowywanie zdjęć w Amazon Cloud. Kolejne ulepszenie to tzw. Small Touches czyli usprawnienia interfejsu pozwalające na łatwiejsze korzystanie z funkcji telefonu. Projektanci zadbali nawet o to aby słuchawki do telefonu nie plątały nam się nam w kieszeni. W tym celu wykorzystano płaskie kable i magnesy dzięki, którym możemy sczepić ze sobą głośniki.

Mayday

Co to wszystko oznacza?

Oglądając zamieszczone poniżej 1,5 godzinne wystąpienie Jeffa Bezosa na usta ciśnie się jedno słowo: REWOLUCJA. Z drugiej strony ma się wrażenie, że nie będziemy jej częścią. Amazon Prime to usługi udostępniane głównie na terenie Stanów Zjednoczonych a Fire Phone powstał w dużej mierze po to aby korzystać z nich szybko i sprawnie. Dlatego póki co jest to urządzenie skierowane głównie dla amerykanów.

Jednak poprzeczka, która została podniesiona twórcom telefonów jest wysoka i można spodziewać się, że część rozwiązań będzie przez nich kopiowana. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dynamiczną perspektywę.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku Fire Fly. To funkcja typowo ekomersowa, chociaż sprawdziłaby się pewnie w innych telefonach to jej monetyzacja byłaby trudniejsza. Z punktu widzenia handlu elektronicznego jest to funkcja rewolucyjna. Ekstremalnie skraca drogę dotarcia do klienta i ścieżkę zakupu. Dzięki zastosowaniu szybkiego przycisku jest też niezwykle szybka w użyciu i łatwa w obsłudze.

Podsumowując. Amazon to firma z wizją, która nie boi się przekuwać swoich pomysłów w rzeczywistość. Jak przyglądam się temu urządzeniu, zaczynam wierzyć, że za kilka lat paczki Amazona rzeczywiście dostarczać będą drony.

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.