Facebook trendsJak co miesiąc, publikujemy najnowszy raport firmy SmartNet Research & Solutions, która jest właścicielem Sotrender (dawniej Fanpage Trender). Pokazujemy część raportu w dwóch najbardziej interesujących nas kategoriach związanych z handlem internetowym: E-commerce i Zakupy Grupowe. Raport za czerwiec 2013 zawiera ranking najpopularniejszych fan-page na Facebooku oraz podsumowanie najbardziej angażujących wpisów ich administratorów. Dodatkowo raport opatrzony został komentarzami osób związanych z branżą. Zobaczcie sami jak w poprzednim miesiącu radziły sobie facebookowe profile witryn e-commerce oraz serwisów zakupów grupowych.
 

 

Kategoria: E-commerce

Komentarz: Jakub Walczak, Senior Marketing & Social Media Specialist: Ceneo.pl

Kategoria ecommerce to dość niewdzięczny temat na Facebooku. Dlaczego? Wielkość fanpage?a to nie wszystko, choć względy PRowe i wizerunkowe są niezwykle ważne, to jednak ostatecznie dyrektor czy szef zawsze spojrzy na kolumnę ?zyski?. A jak przekonać tysiąc fanów do zakupów? A dziesięć tysięcy? A milion, przy wciąż spadających zasięgach postów?:) Czerwcowy raport od Custora.com przyniósł ciekawe wyniki – wskaźnik CLV (Customer Lifetime Value) pokazujący wartość klienta (czyli jego potencjał zakupowy) wynosi dla Facebooka – 1% (podczas gdy e-mail 12%, kampania CPC 37%, a organic search aż 54%). Już kilka miesięcy temu przedstawiciel Coca-Coli przyznał, że wpływ Facebooka na decyzje zakupowe klientów wynosi 0,01%. Jestem bardzo ciekaw jak wygląda to w przypadku największych polskich fanpage?y w tej kategorii.

Fanpage?e pojawiające się w raporcie czerwcowym możemy podzielić na trzy kategorie – duże, znane brandy (Allegro, Empik, Ikea, Paczkomaty czy Smyk), sklepy i serwisy modowe (ZłoteWyprzedaże, Butyk.pl, UrbanCity czy Deezee), a także strony związane z wakacjami (biura podróży i porównywarki wakacji). Ewenementem pozostają – 12 pod względem wielkości Jestem Wolny(a). I chuj – fanpage oferujący kilka koszulek z nadrukami (choć w komunikacji na fanpage?u nie ma po tym śladu), 7 pod względem Interactivity Index Nici Sklep – sprzedający upominki, zabawki i akcesoria pluszowe, a także 12 w tej kategorii Nakarm Pupila – sklep z produktami dla zwierzaków. Jakie wnioski z tego płyną? W tej branży warto mieć silny brand, duży budżet lub ładne wizualnie buty i sukienki na sprzedaż. A najlepiej wszystkie te trzy rzeczy naraz.

Warto pamiętać, że liczba fanów, a nawet wysokie wskaźniki ich zaangażowania to dopiero początek – najważniejsze w tej kategorii, to wytworzenie potrzeby zakupowej i skłonienie do zakupów. Wciąż bardzo mało sklepów i marek próbuje wykorzystać Facebooka w celu wygenerowania ruchu na własnej stronie. Mało który fanpage, taguje linki i mierzy ruch z nich pochodzący. Ba! Wciąż nie wszyscy z linków korzystają. Nie wspominam już nawet o korzystaniu z Ofert. Naturalnie wszystko zależy od celów i strategii, natomiast wydaje mi się jednak, że wskaźnik liczby fanów i zaangażowania wciąż najłatwiej pokazać w tabelce.

Warto zwrócić uwagę na czerwcowy pomysł Złotych Wyprzedaży, które z okazji urodzin, usunęły wszystkie dotychczasowe wpisy na tablicy, tworząc krótką historię bytności na rynku. Zabieg dość ciekawy i nietypowy. Poza tym komunikacja na FP wróciła w ich przypadku do normy, czyli publikowania grafik z przecenionymi produktami, które, dzięki wsparciu budżetowemu, kierują ruch na stronę i zbierają w ten sposób zarejestrowanych użytkowników, których można następnie ?męczyć? mailingami.

Na koniec warto spojrzeć na najpopularniejsze czerwcowe posty – nielegalne konkursy wciąż są na topie i pewnie jeszcze długo będą – rozdawnictwo sprawdza się, co oczywiste, lepiej niż trudna sztuka nakłonienia do transakcji.

 

Komentarz: Sylwester Budzelewski, Copywriter: Eastend.pl

E-commerce to kategoria, w której zazwyczaj dzieje się wiele. Tym razem jednak okazało się, że czerwiec to bodaj pierwszy miesiąc tego roku, w którym nie zanotowano spektakularnych przetasowań. Pozwolę sobie w takim razie na nieco inną formę podsumowania tego, co działo się w minionym miesiącu w E-commerce. Kiedy przyglądam się działaniom czołowej piętnastki, dostrzegam pewne cechy charakterystyczne, według których można podzielić kategorię na podgrupy:

1) Hegemoni – tutaj na pierwszy plan wysuwa się Allegro, którego pozycja będzie jeszcze długo niezachwiana, nawet pomimo silnej konkurencji w postaci Kocham Wakacje! i – uwaga nowość – Ikea.pl. Siła tych stron tkwi w ogromnej liczbie fanów i skutecznym utrzymywaniu pozycji. Intensywne pozyskiwanie fanów czy poziom zaangażowania zdają się odgrywać tutaj drugorzędną rolę. Co ciekawe, praktycznie wszystkie pozostałe strony piętnastki zaliczyły skromne spadki pozycji, do czołówki nie awansował też żaden nowy gracz. Pozwala to przypuszczać, że podium w E-commerce przez jakiś czas pozostanie niezmienione.

2) Zdobywcy – to strony, które od co najmniej kilku ostatnich miesięcy prowadzą politykę pozyskiwania jak największej liczby fanów. W ujęciu ogólnym największy przyrost zanotowały zlotewyprzedaze.pl i Allegro, zaś we względnym przyroście fanów prym wiodą eastend.pl (najwyższy wynik w tym miesiącu), ponownie zlotewyprzedaze.pl i Butik. Ta ostatnia trójka to bodaj najagresywniejsi zdobywcy – od paru ostatnich miesięcy notują bardzo wysokie przyrosty fanów.

3) Animatorzy – do tego grona zaliczam mistrzów utrzymywania wysokiego poziomu zaangażowania. Tutaj dzieje się zdecydowanie najwięcej; kwitną dyskusje, umiejętnie pobudzane przez doskonałe i różnorodne treści, widoczny jest także wysoki wskaźnik interaktywności. Na pierwszy plan wysuwają się www.UrbanCity.pl, www.deezee.pl oraz www.StyloweButki.pl – te trzy strony opanowały do perfekcji umiejętność podtrzymywania wysokiego poziomu zaangażowania i dominują w zestawieniu ilości zaangażowanych fanów oraz Interactivity Index. Na uwagę zasługują również vinted.pl (wysoka średnia ?liczba osób, które o tym mówią?) oraz Nakarm Pupila i www.nicisklep.pl za wysokie wskaźniki Relative Interactivity.

4) Kombinatorzy – jak inaczej określić strony, których wyniki opierają się na działaniach niezgodnych z regulaminem facebooka? Pół biedy, jeżeli jest to jednorazowa sytuacja, wówczas można takie działanie usprawiedliwić brakiem doświadczenia. Niestety strony takie jak ALOHA FROM DEER czy www.odziejsie.pl kolejny miesiąc z rzędu organizują konkursy typu ?like&share?, które są jawnym naruszeniem regulaminu. Administratorom tych stron poleciłbym dokładne zapoznanie się z regułami facebooka i wzięcie przykładu z tych, którzy osiągają doskonałe wyniki bez uciekania się do nieczystych zagrywek.

W czerwcu w E-commerce było spokojnie, aczkolwiek jestem pewien, że jeszcze będziemy świadkami wielu imponujących awansów i spektakularnych spadków. Czekam na lipiec!

facebook

Raport Sotrender kategoria e-commerce: Liczba fanów i jej przyrost.

Facebook

Raport Sotrender kategoria e-commerce: Zaangażowani fani – liczba i odsetek.

Facebook

Raport Sotrender kategoria e-commerce: Interaktywność – Interactivity Index i Relative Interactivity.

Facebook

Raport Sotrender kategoria e-commerce: Liczba osób, które o tym mówią

Facebook

Raport Sotrender kategoria e-commerce: Najlepsze posty – płeć zaangażowanych fanów.

Kategoria: Zakupy Grupowe

Komentarz: Artur Bednarz, PR&SM Manager: Groupon Polska

Od pewnego czasu wśród specjalistów toczy się dyskusja o zasadności nakładów ponoszonych na promocję na Facebooku i jak przekładają się one na realny biznes. Bliższe zapoznanie się ze statystykami najpopularniejszych serwisów w kategorii zakupy grupowe (choć podobne ćwiczenie warto przeprowadzić też w innych kategoriach), dostarcza bardzo ciekawych i wartych dalszej analizy danych. Lider tej kategorii – Citeam – angażuje najwięcej fanów w wieku 13-17 lat, BAO dociera głównie do ludzi w wieku 18-24 lata, Gruper, Sweetdeal i Groupon mają „najstarszych” fanów, w wieku 25-34 lata. Wiek fanów może dużo powiedzieć o ich sile nabywczej, nie wspominając o fakcie, że regulaminy większości serwisów zakupowych eliminują z grona klientów osoby w wieku poniżej 18 roku życia. To bardzo mocne argumenty przemawiające za tym, że ogromna liczba fanów nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Natomiast zawsze warto dbać o jak najlepszy dialog marki z fanami – jego wartość jest nie do przecenienia.

Na marginesie warto dodać, że samej kategorii zakupów grupowych przydałoby się ponowne zdefiniowanie ze względu na fakt, że liczące się na tym rynku podmioty zdecydowanie rozszerzyły zakres swojej działalności lub oficjalnie ogłosiły zmianę profilu.

zakupy grupowe

Raport Sotrender kategoria zakupy grupowe: Liczba fanów i jej przyrost.

zakupy grupowe

Raport Sotrender kategoria zakupy grupowe: Zaangażowani fani ? liczba i odsetek.

zakupy grupowe

Raport Sotrender kategoria zakupy grupowe: Interaktywność ? Interactivity Index i Relative Interactivity.

zakupy-grupowe-4

Raport Sotrender kategoria zakupy grupowe: Liczba osób, które o tym mówią

zakupy-grupowe-5

Raport Sotrender kategoria zakupy grupowe: Najlepsze posty ? płeć zaangażowanych fanów.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.