Hein Pretorius CEO Grupy Allegro udzielił wywiadu w Forbsie.

W wywiadzie dyrektor zarządzający Grupą Allegro zwraca uwagę na silną pozycje Google, która w coraz większym stopniu zagraża interesom Allegro. Jak sugeruję Hein Pretorius usuniecie z wyników wyszukiwania porównywarek cen miało na celu przygotowanie gruntu pod uruchomienie usługi Google Products ” W tym roku właśnie na skutek widzimisię firmy z Mountain View poważnie ucierpiały internetowe porównywarki cen takie jak Ceneo, Nokaut czy Skąpiec, gdy Google usunął je z wyników wyszukiwania. Nie mamy wątpliwości, że celem takiego działania było przetestowanie rynku na potrzeby własnego produktu, czyli Google Products.”

Kolejnym policzkiem dla Allegro, było usuniecie z wyników wyszukiwania serwisu z darmowymi ogłoszeniami Tablica.pl, który do tej pory nie wrócił do swoich pozycji na stronach wyników wyszukiwania Google. Chociaż, serwis pozostaje zindeksowany

W udzielonym wywiadzie, Hein Pretorius twierdzi, że Google zajmuje dominującą pozycję na rynku wyszukiwarek oraz stosuje dyskryminujące praktyki wobec serwisu Tablica.pl. Wszystko to sprawiło, że od 20 września Grupa Allegro dołączyło do koalicji Fair Search. Koalicja została powołana w październiku 2010 roku, jej celem jest lobbowanie na rzecz osłabienia monopolu wyszukiwarki Google.

Krótka historia Fair Search

Cała historia Fairsearch zaczyna się we wrześniu 2010 roku, kiedy to Google postanowiło kupić firmę ITA Software, która dostarczała technologie dla wyszukiwarek i porównywarek turystycznych, wśród których byli tacy giganci jak Travelocity, Expedia czy Kayak. Wkrótce Google uruchomiło własne wyszukiwarki dla połączeń lotniczych google.com/flights czy hoteli google.com/hotelfinder . Wszystko to sprawiło, że firmy związane z wyszukiwaniem ofert turystycznych, poczuły się zagrożone i razem z Microsoftem założyły koalicje Fair Search.

Fair Search

Firmy należące do organizacji Fair Search

Podsumowanie

Wygląda na to, że Allegro jest zdeterminowane do walki o swoje interesy. Nie ulega jednak wątpliwości, że to Google dyktuje warunki w szeroko pojętym ecommerce. Wprowadzenie takich usług jak Google Products, uderzy nie tylko w Grupę Allegro ale zachwieje innymi firmami ecommerce jak chociażby Nokaut, którego głównym produktem jest porównywarka. Grupa Allegro  jest (sprawdzone dzisiaj) i zapewne pozostanie w adwordsach, taki jest rachunek ekonomiczny. Jedyne co pozostaje to wspieranie inicjatyw, które lobbują na rzecz osłabienia monopolu Google i jak największa dywersyfikacja, nie tylko ruchu ale również całego modelu biznesowego.

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.