Logo the findPrzychody Facebooka z tytułu reklamy sięgają 12,6 mld dolarów. Jednak pomimo swojej popularności, Facebook cały czas nie potrafi wykorzystać drzemiącego w nim potencjału e-commerce. W 2012 roku serwis uruchomił usługę Facebook Gifts, która pozwalała wybranym partnerom na prowadzenie sprzedaży swoich towarów na stronach Facebooka. Usługa nie odniosła sukcesu i została zamknięta w zeszłym roku.

W amerykańskiej wersji serwisu cały czas testowany jest przycisk „buy”, który pozwala na zakupy w wybranych sklepach zaproszonych do współpracy z Facebookiem. Usługa w dalszym ciągu daleka jest od wprowadzenia do powszechnego użytku.

Jednym z sygnalizowanych przez ekspertów problemem Facebooka są trudności w wyszukiwaniu. Facebook uruchomił w 2013 wyszukiwarkę Graph Search. Mimo to sam Zuckerberg przyznał w wywiadzie dla Bloomberg Businessweek, że nie działa ona tak jak by sobie tego wszyscy życzyli. Na sugestie dziennikarza, że search graph działa tylko przez połowę czasu Zuckenberg powiedział: „that?s being generous”.

Facebook zna swoje słabe strony i stara się je usprawniać. Stąd zakup wyszukiwarki produktów TheFind.com, której zakup ogłosił w piątek. Jej przejęcie pozwoli na usprawnienie produktów wyszukiwania i być może przyczyni się do rozwoju narzędzi ecommerce, które pomogą skutecznie sprzedawać za pośrednictwem serwisu. Dotychczas kwota transakcji nie została podana do publicznej wiadomości.

Ten kierunek rozwoju wpisuje się w pewną rywalizację Facebooka z Google, które jest do tej pory niekwestionowanym liderem sprzedaży w internecie. Nie ma co się łudzić, że po zakupie TheFind.com cokolwiek się zmieni, przynajmniej w najbliższych miesiącach. Ale sygnał jest jasny, Facebook chce być kanałem sprzedaży dla branży ecommerce i robi wszystko by ten cel osiągnąć.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.