Buy buttonFacebook rozpoczął testy nad nową funkcjonalnością, która umożliwia zakupy bez konieczności opuszczania serwisu społecznościowego. Mowa o przycisku BUY, który testowany jest obecnie w USA z wybranymi partnerami z grupy małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zapewniają przedstawiciele Facebooka, dużą wagę przywiązano w tym rozwiązaniu do bezpieczeństwa transakcji i prywatności użytkowników. Żadne dane z kart płatniczych nie będą przekazywane podmiotom trzecim, w tym reklamodawcom. To użytkownik będzie decydował czy zapisać informacje o płatności dla przyszłych zakupów. W tej chwili brak danych o skuteczności nowego formatu reklamy ale Facebook zapewnia, że podzieli się nimi jak tylko eksperyment się zakończy.

Reklama testowana jest zarówno w wersji desktopowej jak i mobilnej. Marketerzy już teraz dostrzegają potencjał tego typu rozwiązania. Nawet jeżeli użytkownik rozmyśli się podczas procesu zakupu, reklamodawcy będą wiedzieć, że internauta jest zainteresowany dokonaniem zakupu danego produktu. Dzięki temu możliwe jest kierowanie reklamy bezpośrednio do niego, podobnie jak obecnie działa retargeting w przypadku porzuconego koszyka. Wcale jednak nie jest przesądzone, że przycisk BUY okaże się sukcesem. Niewątpliwie jednak mamy do czynienia z pewną tendencją coraz odważniejszego wykorzystywania serwisów społecznościowych w ecommerce. Nie tak dawno pisaliśmy o wykorzystywaniu hashtagu #AmazonCart do zakupów produktów Amazona w serwisie Twitter. Wszystko to sprawia, ze należy się bacznie przyglądać temu zjawisku i jeżeli okaże się on efektywny i ogólnie dostępny, zastanowić się nad jego wykorzystaniem.

Facebook buy button

Przykład reklamy mobilnej z wykorzystaniem przycisku BUY.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.