LogotypFirma analityczno-badawcza Sotrender opublikowała całoroczne wydanie raportu #FanpageTrends, który podsumowuje działania marek, mediów oraz osób na Facebooku w całym 2013 r. Na potrzeby raportu Sotrender przeanalizował komunikację ponad 8 tys. profili. Załączona do raportu infografika przedstawia najlepsze posty minionego roku, średnie zaangażowanie wywołane przez różnego typu aktywności oraz profile, które odpowiedziały na największy odsetek postów użytkowników.

Rok 2013 to okres wzrostu polskich profili markowych i stron organizacji na Facebooku, jak również samego serwisu. Na przekór wieszczącym rychły spadek zainteresowania Facebookiem, liczba jego użytkowników nadal rośnie, choć wolniej. Komunikacja marek i firm z klientami za pośrednictwem Facebooka zyskuje nowy wymiar. Sam serwis staje się pełnoprawnym biurem obsługi klientów, łącząc wygodę i szybkość wymiany informacji. Zapraszamy do zapoznania się z całorocznym raportem Fanpage Trends i infografiką podsumowującą 2013 rok na polskim Facebooku.

Marki na Facebooku

Na przygotowanej przez Sotrender infografice można zobaczyć kilka ciekawych statystyk dotyczących polskich stron firmowych. W minionym roku opublikowano na nich 3 mln postów, które zaowocowały 221 mln aktywności użytkowników. Największe zaangażowanie odnotowały posty zawierające materiały wideo i zdjęcia, a najwięcej komentarzy wywołały statusy tekstowe.

Infografika przedstawia ponadto posty, które w ostatnich 12 miesiącach zaangażowały najwięcej użytkowników. W tej kategorii zwyciężyło zdjęcie Digital Camera Polska, zagadka Life owocowy oraz Pampers i FabrykaWafelkow.pl.
Jak w 2013 r. komunikowały się marki? Przede wszystkim ?zapraszały? i ogłaszały ?konkursy?. Nie jest to żadna nowość ? od trzech lat to właśnie te słowa najczęściej pojawiają się we wpisach marek. Wysokie użycie tekstu ?bit.ly? wskazuje na popularność użycia linków skróconych w tym serwisie. Wciąż popularnym tematem postów jest ?weekend?.
Firmy, które najczęściej odpowiadały na posty swoich fanów to telekomy – Plus, Nju mobile i Virgin Mobile. Wszystkie wymienione odpowiedziały na ponad 90% postów, które użytkownicy dodali na ich stronach.

Facebook trendy

Podsumowanie trendów w Polskim Facebooku w 2013 roku – Seotrender.