Logo FabObserwując światowe trendy ecommerce, mamy szanse na dostrzeżenie zjawisk, które przebija się na polski rynek. Takim zagranicznym sukcesem, jest serwis Fab.com, który jest platformą handlową umożliwiającą sprzedaż unikatowych produktów zarejestrowanym twórcom. Fab specjalizuje się w sprzedaży szeroko pojętej sztuki użytkowej. Chociaż sztuka użytkowa nie oddaje w pełni bogactwa asortymentu jaki możemy zakupić w sklepie. Znajdziemy, tutaj typowy handmade od ręcznie robionej biżuterii poprzez fashion kończąc na ręcznie wykonywanych meblach i rzeźbach. Po za typowymi dla designu kategoriami, Fab.com oferuje unikatowe produkty żywnościowe, a wiec takie, które nie pochodzą z produkcji masowej, a są wykonywane w niewielkich zakładach czy lokalnych manufakturach. Wśród oferowanych produktów żywnościowych znajdziemy ręcznie robione sery, ciastka, sosy a nawet mięso czy ryby. Jednak ze względu na utrudniony transport żywności, zakładka „Foodie”dostępna jest jedynie dla klientów z USA i nie obejmuje dostawy na teren Alaski i Hawajów. Mimo tego jest to bardzo unikatowa oferta, przyciągająca osoby spragnione nowych kulinarnych smaczków z dostawą do domu.

Strona www

Strona Fab.com

Droga do sukcesu

Fab wystartował w czerwcu 2011 roku i już po półtora roku mógł pochwalić się 10 mln użytkowników. Fab działa w 26 krajach świata w tym w Polsce. Chociaż domena fab.pl nie należy do serwisu i europejska wersja językowa ogranicza się do angielskiej i niemieckiej. Mimo to 30% sprzedaży serwisu pochodzi z poza rynku amerykańskiego. Do końca 2012 roku serwis zrealizował łącznie sprzedaż około 4 320 000 produktów. Cały 2012 roku to wzrost sprzedaży na poziomie 600%. Wzrost sprzedaży jest efektem większej ilości oferowanych produktów, na koniec 2011 było ich 2000, natomiast koniec 2012 to już 15 000 produktów. Przez co Fab.com jest największym sklepem tego typu na świecie.

Fab

Mapa krajów w których działa serwis Fab, dane na styczeń 2013 roku.

Dobre wyniki pomagają w pozyskiwaniu nowych inwestorów, w trzeciej rundzie finansowania przeprowadzonej w 2012 roku serwis Fab pozyskał 105 mln dolarów. Co pozwoliło miedzy innymi na otworzenie centów logistycznych w Ameryce i Europie, umożliwiających szybką wysyłkę towaru.

 

Marketing – przede wszystkim socialmedia

Fab stawia na socialmedia, jak sami przyznają większość ich klientów trafiła do nich właśnie przez serwisy społecznościowe. Unikatowe, ciekawe produkty łatwiej rozchodzą się w sieci. Takie „wirusowe” rozprzestrzenianie produktów ułatwia integracja z takimi serwisami jak Facebook, Tumblr czy Twitter. Przy tego typu produktach nie mogło zabraknąć ikonki serwisu Pinterest, można by zaryzykować stwierdzenie, że jego użytkownicy są grupą docelową takich designerskich produktów.

Fab wykorzystuje w swojej strategii sprzedaży elementy zakupów grupowych, oferując tzw „Daily Sales” czyli limitowane oferty dostępne w krótkim okresie czasu po atrakcyjnych cenach.

W dużej mierze strategia sprzedaży oparta jest również o email marketing, aby kupić produkt trzeba dokonać subskrypcji. Jest to strategia wykorzystywana często w zakupach grupowych (np. groupon) i klubach zakupowych (np. fashiondays).

 

Ciekawostki
  • Serwis zatrudnia ponad 600 osób
  • Fab współpracuje z ponad 7 500 sprzedawcami
  • Platforma posiada ponad 10 mln użytkowników
  • Sprzedaż w 26 krajach świata
  • Fab sprzedaje średnio 5,4 produktu na minutę
  • 33% sprzedaży w serwisie jest dokonywana przez kanały mobilne (telefony, tablety)
  • 2 na 3 transakcje w Daily Sales (oferty dnia) dokonywane są przez klientów, którzy wcześniej dokonali transakcji
  • Fab oferuje w sprzedaży 33% więcej produktów niż sklepy IKEA

Prezentacja przygotowana z okazji 18 miesięcy działania serwisu.

 

Podobne serwisy w Polsce

W Polsce również obserwujemy modę na sklepy z unikalnym designerskim asortymentem, tworzonym przez niezależnych projektantów. Jednym z pionierów platform umożliwiających sprzedaż niezależnym twórcom jest serwis Pakamera.pl, który istnieje od 2005 roku. O dużym potencjale rynku „produktów unikatowych” świadczyć może uruchomienie w 2012 roku, dwóch dużych serwisów umożliwiających sprzedaż niezależnym projektantom. SHWRM.pl skupiający się na niezależnych markach modowych i serwisu Dawanda.pl, który oferuje szerszy asortyment. Cały czas pozostaje to rynek, w którym nie ma lidera i którym nie zainteresował się do tej pory największy polski gracz ecommerce jakim jest Allegro. Dlatego jest szansa, że będzie to bardzo interesujący i dynamiczny segment ecommerce w którym każdy z graczy zachowuje szanse na odniesienie sukcesu.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.