Logo ecwidEcwid to narzędzie, które pozwala na prowadzenie sprzedaży w już istniejących serwisach internetowych. Nie jest to typowe oprogramowanie sklepu internetowego a raczej system umożliwiający sprzedaż produktów poprzez widgety umieszczone na już istniejących serwisach internetowych. Wskazuje na to sama nazwa Ecwid, którą odczytywać należy jako Ecommerce Widgets. Niewątpliwą zaletą tego narzędzia jest możliwość prowadzenia sprzedaży również poprzez Facebooka. Wszystko to przy zachowaniu rozsądnych cen, łącznie z opcją free dla osób, które posiadają w asortymencie poniżej 10 produktów.

Aby rozpocząć sprzedaż musimy zarejestrować się w serwisie Ecwid. System umożliwia nam wprowadzenie  asortymentu w jednym miejscu, natomiast zawartość naszego „sklepu” może wyświetlać się na dowolnej stronie internetowej. Wystarczy, że dodamy do niej kilka linijek kodu, które pozwolą na wyświetlanie produktów i ich sprzedaż. Po wprowadzeniu produktów do systemu, pobieramy odpowiedni kod i umieszczamy go na naszej stronie. Ecwid przygotował też wtyczki do popularnych cmsów takich jak WordPress, Jomla czy Drupal. Dodatkowym atutem jest możliwość prowadzenia sprzedaży na Facebooku za pomocą darmowej aplikacji. Nie ma tez żadnej przeszkody aby swój sklep prowadzić z wykorzystaniem darmowych platform takich jak Blooger, Google Sites czy Tumbrl.

Ecwid umożliwia nam stworzenie sklepu ze wszystkimi podstawowymi funkcjonalnościami. Możemy dowolnie kreować kategorie produktów, dodawać opisy produktów, galerie a nawet podstawowe opcje  takie jak kolor czy rozmiar. Możemy również edytować opcje dostawy, Ecwid obsługuje miedzy innymi takich kurierów jak DHL czy UPS.

 

Sprzedaż z wykorzystaniem Facebooka

Atutem Ecwid jest możliwość prowadzenia sprzedaży z wykorzystaniem Facebooka. Dzięki darmowej aplikacji możemy stworzyć własny sklep w tym największym serwisie społecznościowym. Aplikacja pozwala nam na znaczną ingerencje w wygląd sklepu zarówno dzięki ustawieniom w aplikacji jak i edycji pliku css.

facebook sklep

Ecwid udostępnia darmową aplikację, która umożliwia stworzenie sklepu na facebooku.

Systemy płatności

Wśród obsługiwanych systemów płatności znajdziemy miedzy innymi PayPal i Google Walet. Obsługiwane są również płatności kartą kredytową. Niestety pewną trudnością w wykorzystaniu tego narzędzia na polskim rynku jest brak obsługi polskich przelewów bankowych.

Systemy płatności

Ecwid obsługiwane systemy płatności

Podsumowanie

Ecwid nie jest narzędziem idealnym ale jest niewątpliwie fajnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby wykorzystać swój serwis do dystrybucji niewielkiej ilości produktów. Ze względu na płatności, które najpewniej w większości przypadków obsługiwane będą przez PayPal, Ecwid lepiej sprawdzi się na stronach angielsko-języcznych. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które nie chcą zakładać sklepu internetowego a poszukują sposobu dystrybucji poprzez już istniejące serwisy internetowe.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.