MatrioszkaTuż za naszą wschodnią granicą rozpościera się ogromny rynek. Jego wielkość nie może być mierzona tylko i wyłącznie miarą potencjalnych klientów. Sam kraj jest równie ogromny, jego przestrzeń to ponad 17 mln kilometrów, co może sprawiać pewne komplikacje w dystrybucji i wysyłce towaru a przynajmniej nie obniża to jej kosztów. Mowa oczywiście o Rosji. Jest to rynek o ogromnym potencjale, szacuje się, że do końca 2014 roku liczba internautów w Federacji Rosyjskiej przekroczy 80 mln (dwa razy więcej niż ludność Polski). Czy z perspektywy polskiego przedsiębiorcy e-commerce warto zainteresować się tym kierunkiem rozwoju? Jak najbardziej, nasze położenie geograficzne jest idealne do ekspansji na rynki wschodnie, nie tylko Rosję. Doskonałym papierkiem lakmusowym, który wskaże nam czy nasza oferta zyska zainteresowanie w Rosji może okazać się „Obwód Kaliningradzki”. Rosjanie bardzo chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy, wie to każdy mieszkaniec Trójmiasta, który w popołudniowy weekend wybrał się do jednego z bardziej znanych centrów handlowych. Mieszkańcy obwodu Kaliningradzkiego, bardzo chętnie przyjeżdżają na weekendowe zakupy do Gdańska czy Gdyni. Ci zamożniejsi „S klasą” ale kursują również autokary, które wyruszają z Kaliningradu prosto na parkingi największych centrów Trójmiasta. Dlaczego? Bo jest taniej i klienci mają większy wybór. Daje to szanse, że produkty z Polski zyskają również uznanie w zakupach przez internet. Obwód Kaliningradzki to niewielki rynek (około 1mln mieszkańców) ale dla tych wszystkich, którzy przymierzają się do ekspansji na wschód może być nieocenionym poligonem doświadczalnym, który pokaże słabe i mocne strony przedsięwzięcia beż ponoszenia kolosalnych kosztów.

Jeżeli jeszcze nie jesteście przekonani co do kierunku rozwoju wystarczy spojrzeć na Grupę Allegro, próżno szukać projektów GA na zachód od Odry. Zbyt silna ugruntowana pozycja konkurencji i mocno nasycony rynek sprawia, że naturalnym kierunkiem są rynki wschodzące (wschodnie). Nie jest to oczywiście regułą i wiele zależy od specyfiki danej branży ale warto rozejrzeć się za możliwościami, które dają nam rynki na wschód od Bugu, Niemcy już o tym wiedzą.

Poniżej przedstawiamy Wam infografikę, która pokazuję jakie możliwości dla branży e-commerce drzemią na rynku Rosyjskim.

infografika Rosja

Infografika dotycząca rynku ecommerce w Federacji Rosyjskiej.

Infografika przygotowana przez serwis: Searchlaboratory.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.