CEO Allegro Hein Pretorius przyznał w wywiadzie dla Antyweb, że Allegro planuje uruchomienie sprzedaży produktów cyfrowych. W pierwszej kolejności w ofercie mają pojawić się ebooki, a w dalszej perspektywie Allegro zainteresowane jest sprzedażą innych dóbr cyfrowych, takich jak gry czy audiobooki. Z rozmowy wynika sceptyczne nastawienie CEO Allegro do możliwości zarabiania na plikach muzycznych, przez co można spodziewać się, że prędko nie znajda się one w polu zainteresowań Grupy Allegro. Z wywiadu jasno nie wynika, czy będzie to specjalna sekcja na Allegro (być może coś na wzór StrefyMarek?) czy specjalnie dedykowana do tego celu platforma sklepowa. Warto zauważyć, że w tej chwili w kategorii książki i komiksy na Allegro, znajduje się kategoria ebooki. Trudno jednak spodziewać się, że taka oferta może konkurować z takimi serwisami jak legimi.com.

Dlaczego Allegro zainteresowało się Ebookami?

Według ostrożnych szacunków w roku 2011 wydawcy, autorzy i dystrybutorzy zarobili na ebookach około 12 milionów złotych. Co stanowi zaledwie 0,4% kwoty jaką zarobiła cała branża wydawnicza w Polsce, szacowanej na 3 mld złotych. Perspektywy dla branży wydawców ebooków, jak pokazuje rozwijający się rynek amerykański są obiecujące. W raz z coraz powszechniejszym stosowaniem tabletów i czytników typu Kindle, coraz więcej i chętniej wydawać będziemy na prasę i książki cyfrowe. Pozostaną oczywiście zwolennicy papierowych wydań, ale literatura czy prasa elektroniczna ma co najmniej jedną ważna przewagę. Po pierwsze natychmiastowa dostępność po drugie powinna być tańsza, co nie znaczy, ze tak zawszę będzie.

Ebooki

źródło danych: literalubicyfre.pl/2011/08/23/rynek-ebookow-w-polsce-w-liczbach

Jak dobrze rokujący jest to rynek pokazuje strategia Amazona, który niewątpliwie poprzez czytniki Kindle znacząco przyczynił się do rozwoju branży ebooków. Korzystając przy tym na jego rozwoju. Czy doczekamy się czytnika ebooków od Allegro? Kto wie wszystko jest możliwe, choć jest to daleko posunięta abstrakcja. Najpierw musi pojawić się zapowiedziana już platforma do sprzedaży ebooków. Jak powiedział w wywiadzie Hein Pretorius największym wyzwaniem będzie dojście do porozumienia z dużymi wydawcami, czyli ujmując to mniej dyplomatycznie dogadanie się co do podziału zysków.

Artykuł do wywiadu z  Heinem Pretoriusem na Antyweb: link

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.