Logo ebayPomimo tego, że w naszej części Europy niekwestionowanym liderem ecommerce  jest Grupa Allegro, światowym liderem serwisów aukcyjnych pozostaje  Ebay. W ostatnich dniach serwis opublikował wyniki finansowe za czwarty kwartał 2012 i podsumowanie całego roku 2012.  W Q4 2012 przychody wyniosły 4 mld dolarów i był to wzrost o 18% w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 roku. W całym roku 2012 przychód Ebaya wzrósł o 21% do $14.1 mld. Ebay zwraca uwagę na duży wzrost zakupów mobilnych, które wygenerowały 13 mld dolarów obrotu, więcej niż trzy poprzednie lata zsumowane razem.

Na uwagę zasługuję umacniająca się pozycja płatności elektronicznych PayPal należących do Ebay. Ilość aktywnych kont płatniczych wzrosła o 15% i obecnie jest to już 123 mln zarejestrowanych kont. Ilość płatności zwiększyła się o 24%, zarówno pod względem wolumenu dokonanych transakcji jak i wysokości dokonywanych płatności. Płatności mobilne wyniosły około 14 mld dolarów i jest to wzrost aż o 250% w porównaniu do roku poprzedniego.

John Donahoe, eBay Inc. President and CEO powiedział

„Mieliśmy doskonałą końcówkę roku, wyniki w czwartym kwartale przekroczyły nasze oczekiwania. W czwartym kwartale Ebay szczególnie dobrze radził sobie na runku amerykańskim, wrastając w tempie 3% na rynku ecommerce.”

Donahoe dodał: ?Ebay mobile zakończył rok z 13 mld dolarów obrotu, co daje ponad dwukrotnie większą kwotę niż w roku ubiegłym. PayPal obsłużył około 14 miliardów dolarów płatności. Spodziewamy się, że wartość każdego z tych kanałów może przekroczyć 20 miliardów USD w roku 2013″

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.