BitcoinPo tym jak CEO PayPal David Marcus zatweetował „We’re believers in BTC,” pojawiło się wiele opinii mówiących o tym, że serwis Ebay ( właściciel PayPal ) prędzej czy później zainteresuje się wprowadzeniem płatności walutą wirtualną w swoich serwisach i należącym do niego systemie płatności. To wszystko pomimo, że amerykańskie agencje rządowe pod koniec 2013 roku zaczęły się uważnie przyglądać wirtualnym walutom i spółkom zaangażowanym w ich rozwój. Ze względu na oskarżenia o pranie za jej pomocą brudnych pieniędzy, również FBI interesuje się transakcjami przeprowadzanymi za jej pośrednictwem. Jest to obrót pieniędzmi po za jakąkolwiek kontrolą państwa a co za tym idzie trudno opodatkować transakcje dokonywane tym sposobem.

W ostatnich dniach pojawiły się spekulacje, jakoby już 10 lutego Ebay w UK i US miał udostępnić możliwość handlu wirtualną walutą na razie tylko w formacje ogłoszeniowym. Wszystko za sprawą maila wysłanego przez pracownika Ebay UK do jednego ze sprzedawców, który później opublikowany został w serwisie Reddit.

Please know that per our recent policy update, Virtual Currency (i.e. Bitcoin and Litecoin), whether digitally or physically delivered, cannot be listed in Auction-style or Buy-It-Now listing formats. eBay is opening a Virtual Currency category to allow the sale of virtual currency in Classified Ads format on February 10, 2014. We request that you do not list these items until that date. Please be informed that repeated breach of the policy may further jeopardize your account status. To avoid any inconvenience in future, we’d appreciated it if you go through our help pages or contact us before listing any such items.

Z informacji wynika, że w ogłoszeniach powstanie nowa kategoria „Virtual Currency”, która umożliwi handel wirtualną walutą. Nie oznacza to, że Ebay wprowadzi możliwość zakupu innych produktów za jej pomocą. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze długa droga do tego aby wprowadzić takie płatności w serwisie Ebay czy za pośrednictwem PayPal. Jednak pierwszy krok w tym kierunku ma nastąpić niebawem i wszystko wskazuje na to, że Ebay poważnie interesuje się walutami alternatywnymi.

David Marcus

Ceo PayPal na Tweeterze

Dlaczego Ebay i PayPal interesuje się wirtualną walutą?

Wszystko sprowadza się oczywiście do pieniędzy. Samych Bitcoinów – a nie jest to jedyna waluta wirtualna – jest dzisiaj na rynku około 12 300 000 a ich wartość to ponad 9 miliardów dolarów. Gdyby upowszechnić obrót wirtualną walutą poprzez umożliwienie zakupu większej różnorodności towarów za jej pośrednictwem, zarówno płynność jak i obroty znacząco by się zwiększyły dając perspektywę olbrzymich zysków firmom, które umożliwiłyby zakupy za jej pośrednictwem.

Waluta wirtualna ma oczywiście i swoje wady jedną z nich jest niestabilność kursu. Druga równie istotna to brak gwarancji instytucji, która z nią stoi. W przypadku kradzieży waluty albo dokonania oszustwa nie ma instancji, do której użytkownik mógłby się odwołać. Wynika to z faktu, że nie stoi za nią żadna realna gospodarka czy bank centralny. Do tej pory waluta była jednym z najważniejszych narzędzi kontroli gospodarki ale była też jej odzwierciedleniem. Jak pokazuje przykład Bitcoin, możliwe jest przejęcie tej roli przez inne podmioty niż instytucje państwowe. W przypadku Bitcoin był to Satoshi Nakamoto  (nie wiadomo, kim właściwie był, nie jest nawet pewne, czy Nakamoto było pseudonimem jednego człowieka, czy grupy hakerów). Nie trudno jednak wyobrazić sobie scenariusz, w którym idea wolnej waluty zostałaby przejęta przez korporacje, które same zapragnęłyby wydawać kryptowalute. Kontrolowałyby tym samym całą gospodarkę. Kupowalibyśmy od korporacji ich własne produkty wykorzystując do tego ich systemy płatności i płacąc ich walutą.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.