ApptekAppTek to niemiecka firma oferująca technologie tłumaczenia, która ma pomóc eBay’owi przetłumaczyć 650 milionów ofert dostępnych w serwisie na wiele języków. Plany mieszczą się w transgranicznej strategii sprzedaży, którą realizuje Ebay. W 2012 roku serwis podał, że ma zarejestrowanych ponad 100 mln użytkowników (obecnie to około 145 mln kupujących), w tym 25 mln sprzedawców, którzy zarządzają roczną sprzedażą o wartości ponad 70 mld dolarów. Ponad połowa przychodów eBay  pochodzi z poza USA, 20% przeprowadzonych transakcji jest transgraniczna.  Aż jeden z każdych trzech nowych użytkowników eBay jest pozyskiwany w drodze transakcji transgranicznych. W głównej mierze są to użytkownicy pochodzący z krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) i innych rynków wschodzących. W zdobyciu nowych rynków ma pomóc eBay’owi technologia tłumaczenia jaką rozwija AppTek. Możliwość prezentacji informacji o produktach w języku ojczystym kupujących sprawi, że jeszcze łatwiej będzie im podjąć decyzję zakupową.

Transgraniczna strategia sprzedaży

W zeszłym roku, eBay uruchomił witrynę, w której zebrał oferty od sprzedawców z całego świata, którzy oferowali wysyłkę towaru do Rosji. Rosyjscy konsumenci mieli do wyboru cyrylice i wersję angielską. Chętniej korzystali z języka ojczystego. To pokazuje, że dużo pewniej poruszamy się po serwisach e-commerce korzystając z ojczystej wersji językowej a to przekładać się może na gotowość do zakupów.

Przy tej okazji został zrealizowana reklama telewizyjna do rosyjskiej telewizji, promująca zakupy w serwisie eBay.

 

Ebay upatruje szans swojego rozwoju i wzrostu w handlu międzynarodowym. To powoduje, że z jednej strony musi dbać o wprowadzanie mechanizmów dzięki, którym konsumenci dla których angielski nie jest językiem ojczystym, będą się czuli pewnie podczas zakupów. Temu miedzy innymi ma służyć zakup AppTek. Z drugiej strony eBay stara się zachęcać sprzedawców aby oferowali wysyłkę po za granice kraju. Wielu sprzedawców z USA w serwisie eBay nie chce zajmować się kłopotliwym dostarczaniem produktów za granicę. Szczególnie jeżeli wiąże się to odprawą celną lub skomplikowanymi kwestiami zwrotu towaru. Jednym ze sposobów na zachęcenie sprzedawców w USA do sprzedaży transgranicznej jest program GSP – Global Shipping Program. Przedmioty sprzedawane w programie GSP są dostępne do wysyłki na całym świecie. Kiedy produkt zostanie kupiony, sprzedawca wysyła towar do magazynu partnera innej firmy, która zajmuje się całym procesem wysyłki towaru i zwrotów. Program dostępny jest obecnie dla sprzedawców z USA ale w przyszłości ma być rozszerzony na inne kraje.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.