Domeny internetoweWedług NASK pod koniec 2012 roku było zarejestrowanych w Polsce ponad 2 390 730 domen z końcówka .pl. Dla porównania liczba domen zarejestrowanych u naszych sąsiadów z końcówką .de (Niemcy) wynosi ponad 14 milionów. Pokazuje to dynamikę wzrostu jaką możemy osiągnąć w nadchodzących latach. Pod koniec kwietnia serwis Allegro.pl w ramach własnej domeny uruchomił serwis domeny.allegro.pl, który dedykowany jest osobom zainteresowanym handlem domenami. Przy okazji serwis udostępnia Webkreator do tworzenia stron internetowych oraz różnego rodzaju usługi związane z prowadzeniem i tworzeniem własnej strony internetowej czy sklepu (miedzy innymi hosting).

 

 

Warto kupować domeny?

Zarządzając sklepem internetowym warto rozważyć zakup nowych adresów, które pozwolą na umocnienie pozycji sklepu i jego rozwój. Takie domeny możemy przekierować na adres sklepu lub wykorzystać je do stworzenia innych serwisów, które pomogą nam w działaniach sprzedażowych. Jeżeli się na to zdecydujemy pierwszym krokiem będzie wybranie klucza, którym będziemy kierować się przy wyborze nazwy. Klucz może być różny, jeżeli prowadzimy sklep z meblami, możemy kupować domeny słownikowe, np lozko, lozko-drewniane, materac etc. Możemy zdecydować się na zakup domen z literówkami wykorzystując tzw. typosguatting a więc literówki w nazwach domen. Inną metodą może być pozyskiwanie domen z wysokim trafikiem lub Page Rank, które nie koniecznie związane są z naszą branżą. Jeżeli w przyszłości nawet tej dalekiej planujemy rozpocząć handel zagraniczny domenę z końcówką .com czy .eu powinniśmy kupić już dzisiaj, za kilka lat może być z tym problem.

Kolejnym krokiem jest strategia pozyskania domen, z pewnością większość atrakcyjnych domen jest wykupiona, chociaż perełki cały czas się zdarzają. Jedną z metod jest zakup domeny za pośrednictwem giełdy domen lub aukcji. Można też kontaktować się bezpośrednio z właścicielami domen, którymi jesteśmy zainteresowani. Jeżeli domena jest wykupiona a właściciel nie chce jej sprzedać, możemy wykupić na nią opcję. Jeżeli z jakiś względów obecny właściciel nie opłaci domeny na kolejny rok zostanie ona wykupiona automatycznie dla nas.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.