Daiamond CandlesPewnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę ale Polska to światowy potentat produkcji świeczek a w zasadzie żeby być bardziej precyzyjnym – zniczy. Mimo wszystko proces produkcji świeczki i znicza niewiele się różni a zasadnicza różnica między nimi to przeznaczenie produktu. Co ciekawe w Polsce produkcja zniczy jest tańsza niż w przypadku Chin. Jak łatwo się domyślić jest to również produkt sezonowy, którego główny obrót – 80-90 proc. – przypada na okres między wrześniem a październikiem (Lucjan Kułeczko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy).

Skąd ten Polski wstępniak? Otóż powodem jest ciekawy projekt ecommerce, który zamienił handel świecami w bardzo dochodowe przedsięwzięcie. Już po pierwszym roku działalności udało im się osiągnąć przychód w wysokości 1 mln dolarów. Po 3 roku było to już prawie 20 mln dolarów. Serwis o którym mowa to Diamond Candles. Sklep sprzedaje z pozoru zwykły produkt jakim są świeczki zapachowe ale w ich środku znajduje się pierścionek. Może być to złoty pierścionek z brylantem o wartości 5 000 dolarów albo pierścionek za 10 dolarów – chociaż wydaje się, że jego wartość rynkowa może być dużo niższa. Tanie pierścionki ze względu na duże rozmiary nie nadają się w zasadzie do noszenia.

Założyciele tego biznesu nie byli w żaden sposób związani wcześniej z produkcją świec a pierwsze prototypy przygotowywali w domowych warunkach podgrzewając wosk w garnku na zwykłej kuchence. Ich produkty reklamowane są jako ecofriendly ale bardzo często jest to slogan, za którym niewiele się kryje. Świece wyglądają na wykonane z wielką starannością i taka jest wokół nich aura, która buduję wizerunek produktu premium, o pięknym cukierkowym wyglądzie i cudownym zapachu. Mimo wszystko trudno nazwać świece produktem rewolucyjnym ale z pewnością budzi on emocję, zwłaszcza wśród klientek (98% klientów sklepu to kobiety), które zdecydowały się na jego zakup. Emocje, które się za nim kryją to klucz do sukcesu Diamond Candles. W internecie powstają tysiące filmików, wpisów, tweetów w których każdy chce się nimi podzielić. Klienci sami reklamują produkty Diamond Candles, głównie za pomocą Facebooka ale powstała też masa filmów na youtube, które uwieczniają moment, w którym dziewczyny przekonują się czy w środku znajduje się ich upragniony pierścionek z brylantem. Właśnie te emocje w z pozoru „bezbarwnym” produkcie stały się przyczyną jego sukcesu. Jest to inspirujący przykład na to jak z czegoś z pozoru bardzo przeciętnego można stworzyć produkt, który rozpali wyobraźnię tysięcy osób.

Diamondcandles.com

Sklep internetowy Diamondcandles.com – jeden z najgorętszych serwisów ecommerce ostatnich lat.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.