Jack maW styczniu odbyło się coroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jednym z gości spotkania odbywającego się w Szwajcarii był Jack Ma, założycielem i CEO Grupy Alibaba. Przy tej okazji dziennikarz ekonomiczny Charlie Rose przeprowadził z nim wywiad, w którym porusza wiele tematów nie tylko dotyczących firmy ale również otoczenia makro ekonomicznego i celów jakie osobiście stawia przed sobą Ma.

Założyciel Alibaby podobnie jak wielu innych wybitnych CEO nie był w szkole orłem. Na jego sukces złożyło się wiele czynników i przypadków, które są nieodłączną częścią naszego życia. To na co zwraca uwagę pytany o przyczyny swojego sukcesu, to sposób w jaki należy realizować swoje cele. Jack Ma sprowadza to do prostej zasady „Never give up”. Zasadę tą miał okazję wykorzystywać w swoim życiu wiele razy. Pomijając fakt, że firma nie zarabiała na siebie przez pierwsze 3 lata działalności, Ma spotykały w życiu również porażki osobiste. Dwukrotnie nie dostał się na studia, bezskutecznie starał się o pracę w policji, przytacza również anegdotę kiedy to ubiegał się o posadę w KFC. Z 25 osób, które przeszły rozmowę o pracę, posady nie dostała tylko on.

Z wywiadu dowiemy się interesujących faktów z życia jej założyciela i samej firmy. Obraz człowieka jaki się maluje w wywiadzie jest bardzo pozytywny. Trzeba sobie przy tym zdawać sprawę, że rzeczywistość może być zupełnie inna. Może to „magia kina” ale Jack Ma wydaje się naprawdę fajnym gościem, z którym można byłoby pójść na piwo i pogadać na każdy temat. Sprawia wrażenie bardzo przystępnej osoby, która nie buduje wokół siebie barier. Zresztą zobaczcie sami.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.