Czerwona TorebkaSklep Merlin to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych sklepów internetowych w Polsce.  Sklep został zarejestrowany w 1998 roku, natomiast jego oficjalne otwarcie nastąpiło rok później. Na początku 2011 roku o przejęcie sklepu internetowego Merlin.pl starała się Grupa Empik, oferując za akcję 130 mln zł. Ostatecznie na zakup nie wyraził zgody UOKiK.  9 maja Grupa Czerwona Torebka zawarła umowę inwestycyjną dotyczącą przejęcia spółki Merlin.pl  Wartość transakcji opiewa na kwotę 51 mln 294 tys. zł. Zgodnie z zawartą umową do Czerwonej Torebki aportem wniesione zostanie 99,6% akcji Spółki Merlin.pl. W zamian Grupa Kapitałowa wyda właścicielom sklepu internetowego nieco ponad 1,5 mln akcji serii E (stanowiących około 3% kapitału zakładowego).

Merlin.pl może pochwalić się ofertą blisko 320 tysięcy produktów, ponad 2 milionami zarejestrowanych klientów oraz prawie 150 tysiącami realizowanych zamówień miesięcznie. Obecnie  działa 7 punktów odbioru Merlin.pl (w tym 5 w Warszawie i okolicach oraz 2 w pasażach Czerwonej Torebki w Słupsku i Białogardzie), w których klienci mogą bezpłatnie odebrać oraz zapłacić za zamówioną przesyłkę. Do końca tego roku Czerwona Torebka planuje uruchomić 35 nowych punktów odbioru dla klientów sklepu Merlin.pl, w lokalach znajdujących się w pasażach Czerwonej Torebki.

Przy sprzedaży internetowej bardzo istotny jest sposób dostarczenia towaru do klienta. Jest to kluczowy element w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Szeroki dostęp do klientów zwiększy również potencjał wzrostu sprzedaży nowych kategorii produktowych takich jak np. zabawki. Będziemy mogli też systematycznie poszerzać ofertę. Nowe punkty odbioru Merlin.pl będą powstawały na terenie całego kraju, dlatego jesteśmy przekonani, że przełoży się to na znaczący wzrost osiąganych wyników i umocnienie pozycji Spółki oraz skuteczne rywalizowanie na konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej. ? stwierdziła Anna Bogdańska, Prezes Merlin.pl S.A.

Podsumowanie

Właściciele Czerwona Torebka mają poważne plany co do kierunków rozwoju Merlin.pl i być może z czasem stanie się on poważnym konkurentem dla Grupy Empik. Z pewnością skorzystają na tym konsumenci. Pokazuje to również bardzo istotny trend w jakim rozwija się polski e-commerce. Chodzi przede wszystkim o budowę przewagi konkurencyjnej za pomocą rozwiniętej sieci dystrybucji. Przy darmowych kosztach dostawy (odbiorze osobistym) może okazać się, że klient będzie skłonny zapłacić trochę więcej za towar jednocześnie oszczędzając na dostawie.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.