Logo Czerwona TorebkaCzerwona Torebka S.A podpisała list intencyjny w sprawie nabycia akcji spółki Merlin.pl S.A. (Real Estate Developers i Ekart). Zgodnie z listem intencyjnym akcjonariusze Merlin.pl, w zamian za swoje akcje, które wniosą aportem (wkład niepieniężny)  do Czerwona Torebka S.A. otrzymają akcje w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Czerwona Torebka S.A. Do właścicieli Merlin.pl  trafić powinno ponad półtora miliona nowych akcji Czerwonej Torebki. Czy sklep Merlin.pl ma szansę skorzystać na tym mariażu?

 
 
 

Działalność spółki Czerwona Torebka S.A

Merlin.pl to serwis, który jest dobrze znany Polskim internautom, ma ponad 2 miliony zarejestrowanych klientów i realizuje prawie 150 tysięcy zamówień miesięcznie. Czerwona Torebka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie pod koniec grudnia 2012 roku. Z debiutu planowała pozyskać ponad 250 mln zł, ze względu na niskie zainteresowanie walorami pozyskała 19 mln zł. Wartość spółki według kursu odniesienia wynosiła 362 miliony złotych.

Czerwona Torebka to pasaże handlowe  o niewielkiej powierzchni i konstrukcji modułowej. Wszystko po to aby mogły być wznoszone w ekspresowym tempie i tanim kosztem. W pasażu znajduje się zazwyczaj kilkanaście/kilkadziesiąt sklepów o różnorodnej ofercie handlowej, która z założenia powinna być jak najszersza. Obok piekarni i warzywniaka znajdziemy w nich fryzjera, aptekę czy pizzerie. Obok pasażów mają się wkrótce pojawiać paczkomaty impostu. Wszystko po to były pasaże stały się atrakcyjnym miejscem na zakupy w bliskiej okolicy. Dotychczas uruchomionych zostało 27 pasaży a strategia spółki zakłada budowę do 2021 r. ponad 1880 obiektów.

Sklep Czerwona Torebka

Sklep Czerwona Torebka – źródło czerwonatorebka.pl

Kto stoi za Czerwona Torebką?

Czerwona Torebka nie jest szeroko rozpoznawalną marką ale może stać się nią już wkrótce. Stoi za nią kontrowersyjny poznański biznesmen, który stworzył takie przedsiębiorstwa jak  Eurocash, dyskonty Biedronka i minimarkety Żabka.  Mowa o Mariuszu Świtalskim.

Plany współpracy

Na stronie Czerwonej Torebki (czerwonatorebka.pl) czytamy: „Dla Grupy Czerwona Torebka transakcja ta oznacza pozyskanie atrakcyjnego najemcy swoich pasaży, co pozwoli na ograniczenie kosztów związanych z procesem komercjalizacji obiektów. Każdy pasaż wzbogaci się także o przyciągającego klientów najemcę, od lat znajdującego się w czołówce e-sklepów o największej liczbie transakcji realizowanych wysyłkowo. 

Sklep Merlin.pl natomiast poprzez platformę dla handlu detalicznego Czerwona Torebka zyska możliwość szybkiej rozbudowy sieci punktów odbioru osobistego. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma ta uniknie wysokich kosztów pozyskiwania atrakcyjnych lokali z rynku nieruchomości.  Powstały w ten sposób model współpracy przyczyni się do znaczącego zwiększenia rentowności i tym samym do dynamicznego wzrostu wartości Grupy.”

Co taki mariaż oznacza dla Merlin.pl

Ostatnie dwa lata nie są pasmem sukcesów dla spółki. Na początku 2011 roku o przejęcie Merlina starał się Empik, oferując za akcję 130 mln zł. Ostatecznie na przejęcie nie wyraził zgody UOKiK. W roku rozrachunkowym kończącym się w kwietniu 2012 r. Merlin miał 3,8 mln zł straty netto a jego przychody osiągnęły 102 mln. Co  oznacza spadek  w porównaniu do 127 mln zł przychodów rok wcześniej.  Merlin w swojej ofercie po za tradycyjnymi multimediami (książki, gry) handluje również drobnym RTV i  elektroniką. W tym obszarze na przestrzeni ostatnich dwóch lat bardzo zaostrzyła się konkurencja. Po za dziesiątkami mniejszych sklepów, które powstały w tym czasie, silnie zaznaczyły swoją obecność marki  dotychczas prawie nieobecne w cyfrowym świecie. Między innymi Metro AG (Saturn, Mediamarkt). Inne spółki starały się pozyskać inwestorów – np. Agito.pl przejęte przez Grupę Allegro.

Konkurencja w handlu elektronicznym zaostrzyła się. Sprzedawcy  konkurują nie tylko niska ceną produktów ale również wysoką jakością obsługi, w której mieści się ekspresowa wysyłka lub bezpłatny odbiór osobisty. Merlin po za kapitałem musi szukać swojej nowej tożsamości, która pozwoli mu dostosować się do zmian rynkowych. W sektorze FMCG konsumenci opowiedzieli się po stronie sieci dyskontowych, które w przeciwieństwie do  hipermarketów oferują wygodne zakupy blisko domu.

Pasaże Czerwonej Torebki chcą pełnić rolę centrów wygodnych zakupów. Wygoda i niska cena wpisuje się w oczekiwania konsumentów. Być może jest to doskonała szansa i Merlin wykorzysta ją na stworzenie sieci sklepów firmowych. Stworzy nowy kanał dystrybucji, który uzupełni ofertę online, usprawni dystrybucję i pozwoli na odbiór osobisty. Ten model świetnie funkcjonuje w przypadku Empik.pl. Merlin nie może sobie pozwolić na bylejakość, wychodząc po za internet bardzo ważne będzie to jak firma jest postrzegana.  Wizerunek ten przekładać się będzie na postrzeganie serwisu w sieci i vice versa.

Sklep Merlin.pl

Sklep Merlin.pl – styczeń 2013

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.