cozamierzanapoleon.plCzy od 8 marca na polskim rynku zacznie działać nowy duży serwis e-commerce? Takie domysły pojawiły się w związku z kampanią prowadzoną w radiu i telewizji – ?Co zamierza Napoleon??. W internecie pojawiło się wiele teorii i domysłów tego kto stoi za kampanią. W przeważającej większości wskazują one na Carrefour’a lub Amazon’a. Teorie pozostają jednak jedynie domysłami, które niczego nie przesądzają. Rozwiązanie zagadki nastąpi 8 marca w „Dzień Kobiet”. Poniżej przygotowaliśmy dla was zestawienie najbardziej popularnych teorii.

Spotom telewizyjnym przyjrzał się Michał Barczyk z Silesia SEM. Doszukał się w reklamach gry słów, wskazujących na to co może kryć się za całą akcją marketingową. W pierwszym spocie pojawia się zdanie:

 

Tympanon środkowego ryzalitu ukazuje mnie jako geniusza Francji, w asyście Minerwy, Merkurego i Alegorii pokoju i prawa.

Słowa te zostały odczytane jako nawiązanie do serwisów z polskiego sektora e-commerce, co wskazywać może na to, że reklama dotyczy nowego podmiotu wchodzącego na nasz rynek. Interpretacja poniżej:

Tym panom średniej wielkości, którzy wchodzą na szerokie rynki, ukazują mnie jako wzór do naśladowania, w asyście Minerwy ? bogini sztuki i rzemiosła (bogini sztuki i rzemiosła to Media Expert, który jak pamiętacie psuł ludziom nerwy piosenką o włączaniu niskich cen śpiewaną przez z Ewelinę Lisowską), Merkurego ? boga handlu, zysku i kupiectwa (Saturna) oraz Alegorii ? (aluzja do serwisu Allegro), które pozwala wszystkim sklepom na swój rozwój.

Spoty telewizyjne odsyłają widzów do serwisu internetowego cozamierzanapoleon.pl. Nie znajdziemy w nim jednak odpowiedzi na to o co chodzi w całej akcji. Internauci sprawdzili, że wspomniany serwis hostowany jest na serwerach należących do chmury Amazon Technologies w Irlandii. To właśnie tam według serwisu Whois osadzona jest strona internetowa. Jednak taka informacją o niczym nie przesądza, ponieważ każda firma może wykupić usługę hostingu na serwerach Amazona. Co ciekawe w chwili obecnej whois wskazuje już na hosting Home.pl.

Do teorii uruchomienia polskojęzycznej wersji Amazona nie do końca pasuje postać Napoleona. Taki bohater sugerowałaby raczej „francuski trop”. I tutaj internauci wskazują Carrefour’a. Jeden z argumentów, sugerujący takie rozwiązanie zagadki to identyczne pliki polityki cookies, które znajdują się na stronie carrefour.pl i cozamierzanapoleon.pl.

Kolejny trop potwierdzający tą teorie to firma, na którą zarejestrowana jest domena cozamierzanapoleon.pl. Jej właścicielem jest Interactive Solutions Sp. z o.o. – agencja reklamowa współpracująca z Carrefour’em.

Co ma do zaoferowania Carrefour?

Jeżeli kampania rzeczywiście związana jest z siecią Carrefour, sprawą otwartą pozostaje jakiej usługi czy serwisu ona dotyczy. Czy siec Carrefour ma nam faktycznie do zaoferowania coś ciekawego? Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku wystartował sklep internetowy ecarrefour.pl. Nie można powiedzieć, że start sklepu odbił się szerokim echem i z pewnością nie namieszał na „polskim podwórku ecommerce”.

Trzeba też wspomnieć, że w styczniu Carrefour przejął 100% udziałów w firmie Rue du Commerce (rueducommerce.fr), jednym z kluczowych graczy na francuskim rynku e-commerce w branży RTV/AGD. Być może chodzi o wprowadzenie polskiego odpowiednika serwisu.

Wszystkie domysły i teorie zostaną zweryfikowane 8 marca. Wtedy dowiemy się co kryło się za tymi jak by nie było intrygującymi reklamami. Miejmy nadzieję, że to co zobaczymy dorówna swoją pomysłowością „telewizyjnym zapowiedziom”.

Tymczasem konkurencja nie śpi. Szum wokół akcji postanowił wykorzystać serwis ceneo.pl, który zorganizował konkurs pt. „Dlaczego Napoleon kupuje na ceneo”.

Co zamierza Napoleon

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.