StoreEbay planuje wprowadzenie nowej opcji dostawy o nazwie „click-and-collect” (kliknij i odbierz). Pozwala ona na odbiór produktów zakupionych w serwisie Ebay w fizycznym sklepie sprzedawcy. Usługa została uruchomiona w wersji pilotażowej w zeszłym roku i uzyskała pozytywne opinię wśród użytkowników. „Klienci w dalszym ciągu lubią sklepy stacjonarne, taka usługa wprowadzi trochę więcej ludzkiego elementu w handel elektroniczny. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla sprzedawców ponieważ zwiększy liczbę osób odwiedzających sklep.” – mówi Tanya Lawler Vice President, UK Trading at eBay.

Ebay nie potwierdził jeszcze oficjalnie kiedy usługa „click-and-collect” będzie oficjalnie dostępna i którzy sprzedawcy zostaną do niej zaproszeni. „Dla nas jest to naturalna droga rozwoju. Usługa została pilotażowo uruchomiona w zeszłym roku i chcemy w dalszym ciągu ją rozwijać” – dodaje Tanya Lawler.

Podsumowanie

Część sklepów internetowych, głównie tych oferujących towary o dużym gabarycie, rozwija punkty odbioru osobistego, nawet jeżeli nie dysponują typowym salonem sprzedaży czy sklepem stacjonarnym. Takie zaplecze jest elementem przewagi konkurencyjnej i pozwala eliminować koszty dostawy, stając się ważnym elementem przewagi konkurencyjnej w walce o klienta. Dodatkowo istnieje szansa, że klienci odbierający towar zdecydują się na dodatkowe zakupy na miejscu. Na taki mechanizm liczy Czerwona Torebka, która przejęła sklep Merlin.pl i planuję uruchamianie sklepów stacjonarnych na terenie swoich pasaży. Jest to jeden z elementów, który będzie miał w przyszłości coraz większe znaczenie. Kto wie być może w niedługim czasie usługę typu „click-and-collect” uruchomi serwis Allegro.pl, byłoby to dobrym uzupełnieniem oferty Strefy Marek Allegro.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.