PayPal here21 stycznia Eabay zapowiedział, że w roku 2015 planuje zredukować zatrudnienie w grupie o 7%  co stanowi liczbę około 2 400 pracowników. Jest to mniej więcej tyle ilu pracowników zatrudnia cała Grupa Allegro, razem ze wszystkimi serwisami zależnymi jak Ceneo czy PayU. Zwolnienia będą przeprowadzane w całej grupie Ebay i obejmą również usługę PayPal. Obie firmy przygotowują się do rozdzielenia, które ma nastąpić w drugiej połowie 2015 roku. Przy okazji zmian wprowadzana jest reorganizacja, która zwykle wiąże się ze zwolnieniami.

Nie inaczej jest w tym przypadku. W poniedziałek 500 pracowników Ebay i PayPal dostało wypowiedzenia. Duża część pracowników dotknięta zwolnieniami to osoby pracujące w komórce PayPal odpowiedzialnej za usługę PayPal Here. Rozwiązanie to miało zastąpić terminale płatnicze u niewielkich sprzedawców.  W PayPal Here płatności kartą obsługiwane są dzięki specjalnemu czytnikowi komunikującemu się z aplikacją na smartphonie (zasada działania na filmie poniżej). Ta forma płatności nie zyskała jednak tak dużej popularności jak się spodziewano.

Podobne rozczarowanie przyniosła usługa PayPal Beacon, która mimo zapowiedzi w 2013 roku nie weszła do powszechnego użycia. PayPal beacon to niewielkie urządzenie montowane w sklepie, które umożliwia wysyłanie wiadomości do użytkowników PayPal, znajdujących się w pobliżu. Kiedy klient wszedł do sklepu mógł zrobić zakupy bezgotówkowe płacąc za nie z konta PayPal (zasada działania na filmie poniżej).

 

PayPal beacon here

Zasada działania PayPal Beacon

Zasada działania PayPal Here

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.