CeneoW połowie lutego pisaliśmy o kilku serwisach tematycznych uruchomionych przez porównywarkę cen Nokaut.pl. Dzisiaj podobną inicjatywę uruchamia lider kategorii – Ceneo.pl. Ceneo uruchamia 4 serwisy: wnetrza-ze-smakiem.plkraina-stylu.pleko-miszmasz.pldbam-o-siebie.pl,Można snuć domysły, że za przyjęcie takiej strategii wpłynęło nałożenie filtra na porównywarki cen przez Google. Z drugiej strony nałożenie filtra miało miejsce w styczniu 2012 więc działania są dosyć późne. Możemy spodziewać się, że w niedługim czasie usłyszymy o nowych serwisach tematycznych od innych porównywarek cen. Z całą pewnością można zaryzykować stwierdzenie, że porównywarki cen budują sobie „zaplecze”, ten model działania od dawna znany jest w środowisku osób zajmujących się pozycjonowaniem. Zaplecze stereotypowo nie kojarzy się najlepiej, ale prawda jest taka, że często są to bardzo wartościowe serwisy, które powstały po to aby pomóc głównemu biznesowi.

W jaki sposób? Chociażby poprzez podlinkowanie (pozycjonowanie) czy dostarczanie wartościowego ruchu do głównego serwisu (zaplecze to zazwyczaj serwisy tematyczne). Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że zarówno Nokaut jak i Ceneo idą na łatwiznę. Przeglądając serwisy trudno odnieść wrażenie, że odniosą one spektakularny sukces. Zaplecze mogłoby być bardziej wyszukane stworzone w oparciu o narzędzia, które byłyby użyteczne dla internautów.

Przykłady?

W Kategorii Moda można byłoby uruchomić mechanizm podobny do Stylio.pl gdzie użytkownicy na podstawie materiałów udostępnianych przez sprzedawców sami tworzyliby swoje aranżacje, mogliby prowadzić blogi o modzie, tworzyć kolekcje rankingi etc.

W kategorii aranżacja wnętrz narzędzie dające możliwość tworzenia własnych aranżacji wnętrz z produktów dostępnych w Ceneo. Podajemy wymiary pokoju i już możemy ustawiać meble malować ściany i publikować swoje dzieła na Facebooku.

Takie serwisy wymagałby większego zaangażowania ale miałby też nieporównywalnie większy potencjał sprzedażowy dzięki temu, że aranżacje tworzone byłyby z produktów dostępnych w porównywarce Cen – można byłoby je łatwo kupić. Nad każdą kategorią można się zastanowić i stworzyć coś wyjątkowego i unikatowego.

Ceneo życzymy oczywiście sukcesów w prowadzeniu i rozwoju nowych serwisów. Poniżej publikujemy treść informacji prasowej.

Informacja prasowa

Ceneo.pl prezentuje serwisy z poradami dla kupujących. To kolejny krok na drodze rozwoju porównywarki. Poza udostępnieniem dla kupujących inteligentnego systemu rekomendacji, możliwości bezpiecznego zakupu poprzez koszyk czy Programu Zaufane Opinie, Ceneo.pl wdraża serwisy z poradami dla kupujących.

Nowo powstałe serwisy tematyczne dają każdemu kupującemu możliwość odnalezienia dodatkowych inspiracji i porad związanych na przykład z: urządzaniem mieszkania, trendami modowymi, dbaniem o zdrowie, a nawet ekologicznym stylem życia.

Zauważyliśmy, że nasz użytkownik już nie tylko odwiedza porównywarkę, by wyszukać najniższe ceny produktów, ale szuka także porad, inspiracji, dodatkowych informacji, które pomogą mu podjąć decyzję zakupową. Na Ceneo.pl znajduje się prawie 7 milionów produktów, użytkownik oczekuje od nas wskazania, które z nich są godne polecenia – mówi Monika Brandys pomysłodawczyni serwisów z poradami Ceneo.pl – Już nie tylko opisy czy dobrej jakości zdjęcia produktów mają znaczenie przy wybieraniu towarów. Kupujący chcą dziś oglądać produkty w formie stylizacji, aranżacji i gotowych pomysłów na ich wykorzystanie. Dlatego też zdecydowaliśmy się na stworzenie nowej przestrzeni, w ramach której będziemy tego typu porady prezentować ? wyjaśnia M. Brandys.

Gdzie szukać porad od Ceneo.pl?

Serwis związany z aranżacją wnętrz i designem wnetrza-ze-smakiem.pl, to źródło ciekawych pomysłów i informacji, dla wszystkich tych, którzy szukają inspiracji na temat wyposażenia i wykańczania wnętrz. Modowy serwis ? kraina-stylu.pl ? dostarcza inspiracji w kwestii ubioru zarówno dla pań i panów, porad o łączeniu dodatków oraz informuje o najnowszych trendach w modzie. Kolejny serwis poświęcony zdrowemu stylowi życia i urodzie: dbam-o-siebie.pl, na którym poza poradami jak wyglądać pięknie i czuć się zdrowo, można znaleźć informacje o sprzęcie sportowym czy porady psychologiczne. eko-miszmasz.pl jest tymczasem skarbnicą wiedzy o ekologicznych trendach i nowinkach o tej tematyce. Można w nim znaleźć informacje na przykład o tym, w jaki sposób oszczędzać gotując, czy jak zrobić biżuterię z recyklingowych produktów. Każdy z serwisów jest zintegrowany z kanałami mediów społecznościowych, w których można znaleźć dodatkowe, tematyczne galerie zdjęć produktów, ich aranżacji czy stylizacji.

Serwisy tematyczne cieszą się rosnącą popularnością wśród kupujących, dlatego już dzisiaj Ceneo.pl zapowiada intensywne prace nad kolejnymi.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.