bullshitMerda d?artista to pojęcie wymyślone przez włoskiego artystę Piera Manzoniego. W języku włoskim oznacza dosłownie „gówno artysty”. W 1961 roku Manzoni zapakował swoje ekstrementy do 90 metalowych, hermetycznie zamykanych puszek i sprzedawał jako dzieło sztuki. Każda puszka zawierała 30g odchodów a cena za jaką Manzoni je sprzedawał równała się cenie 30g złota. Zastanawiacie się pewnie co to ma wspólnego z ecommerce? Otóż po te artystyczne doświadczenia sięgnęli ostatnio twórcy popularnej gry Cards Against Humanity. Jest to gra karciana, która została wydana dzięki wsparciu społeczności Kickstartera. Na stronie cardsagainsthumanity.com można kupić karty w wersji drukowanej lub ściągnąć darmowego PDF’a. Spekuluje się, że Cards Against Humanity zarobiły 12 mln dolarów, a plik PDF został pobrany 1,5 miliona razy. Cards Against Humanity jest jedną z najpopularniejszych gier sprzedawanych w serwisie Amazon.com.

Mimo niewątpliwego sukcesu komercyjnego twórcy gry zdają się mieć dość ambiwalentny stosunek do jednego z ważniejszych dni handlu w internecie – Black Friday. W zeszłym roku postanowili podnieść w tym dniu cenę o 5$. W tym roku byli jeszcze bardziej kontrowersyjni. Otóż podczas Black Friday wycofano grę ze sprzedaży a zamiast niej można było kupić za 6 dolarów „BullShit” i trzeba ten „noaming” potraktować dosłownie. Każdy kto zamówił produkt a było to 30 000 osób, otrzymał ładnie zapakowany krowi placek. Zresztą możecie sprawdzić sami.

 

 

Panowie postanowili się wyróżnić i płynąć pod prąd. Kiedy wszyscy gwałtownie obniżają ceny oni robią coś zupełnie przeciwnego. Jak widać w tym przypadku nonkonformizm się opłaca, rośnie legenda gry i jej twórców. Opinię na temat takich działań będą podzielone ale nie o to tu chodzi. Czasami rzeczy z pozoru absurdalne z jakiegoś powodu odnoszą duży sukces. Z drugiej strony cofając się 55 lat wstecz i patrząc na „dzieło” Manzoniego można by powiedzieć nihil novi sub sole.

Cards Against Humanity Bullshit

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.