Logo BluenilePostanowiliśmy rozpocząć cykl w którym przybliżać będziemy profile serwisów ecommerce, które odniosły duży sukces na światowych rynkach, a nie są bliżej znane w Polsce. Jednym z takich serwisów jest BlueNile.com, który jest największym internetowym sprzedawcą biżuterii na świecie.  Jego obroty w 2011 szacowane są na 348 mln dolarów. Pomimo tego, że serwis handluje dobrami luksusowymi, takimi jak kamienie szlachetne i biżuteria, udało mu się przekonać do swojej oferty klientów i zdeklasować konkurencję taką jak znana marka sklepów Tiffany.

 
 

Historia BlueNile

Historia protoplasty BlueNile sięga roku 1995 kiedy Doug Williams uruchomił serwis sprzedający diamenty i biżuterie w internecie InternetDiamonds.com. Co ciekawe, w momencie powstawania serwisu, Wiliams nie posiadał jeszcze własnego komputera a za zaprojektowanie strony zapłacił 2 000 dolarów. Historia BlueNile zaczyna się w 1998 roku kiedy obecny CEO Mark Vadon absolwent M.B.A na uniwersytecie Stanforda, pracujący jako konsultant w firmie Bain & Company wszedł do sklepu Tiffany w San Fancisco w poszukiwaniu pierścionka zaręczynowego dla swojej przyszłej narzeczonej. Ponieważ Mark był ubrany w codzienny strój: t-shirt , krótkie spodenki i sandały,  został zignorowany przez personel sklepu. Mark nie wyglądał na klienta z zasobnym portfelem przez co został potraktowany gorzej. Po tym niezbyt miłym przyjęciu, zdecydował się na zakup pierścionka zaręczynowego w internecie InternetDiamonds.com. Był zachwycony udaną transakcją i możliwościami jaki dawał ten niecodzienny biznes.W owym czasie sprzedaż w sklepie utrzymywała się w okolicy 1-2 transakcji dziennie, a wysokość przeciętnego zakupu wynosiła około 6 000 dolarów.

Vadon skalkulował że nawet przy tak niewielkim wolumenie transakcji  dawało to obrót na poziomie 250 000 dolarów miesięcznie. Był przekonany, że handel internetowy jest przyszłością tego biznesu i w 1999 roku kupił 85% udziałów InternetDiamonds.com za 5 mln dolarów (dodatkowo zainwestował 1mln dolarów w rozwój biznesu) i zmienił jego nazwę na BlueNile.com.

 

Trudne początki

Początki były trudne, nie łatwo namówić kogoś do zakupu diamentu czy pierścionka za kilka tysięcy dolarów, którego wcześniej nie można dokładnie obejrzeć. Aby przekonać do siebie amerykańskich klientów, w 2000 roku serwis zainwestował 40 mln dolarów w reklamę telewizyjną co przy przychodach w wysokości 44 mln dolarów wygenerowało 30 mln dolarów straty. Przez co serwis w 2001 roku musiał drastycznie ciąć koszty, głównie marketingowe. Spowodowało to spadek wzrostu sprzedaży do 10% w 2001, ale już w trzech następnych latach wzrost ten wynosił od 30-50% rocznie.

Obecnie BlueNile jest liderem swojej kategorii i jednym z największych biznesów ecommerce w Stanach. Siła serwisu jest konkurencyjna cena i zaufanie. BlueNile daje swoim klientom gwarancje jakości sprzedawanych diamentów  a więc zero tolerancji dla uszkodzonych diamentów. Jest to ważne, ponieważ BlueNile nie posiada w magazynie sprzedawanych diamentów, a zamawia je dopiero w przypadku złożenia zamówienia. Dlatego bardzo ważny jest dobór zaufanych dostawców.

 

Sklep Blue nile

Sklep z biżuteria i diamentami BlueNile.com – styczeń 2013

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.