Bilet PlusBilet-Plus to ciekawa próba zaistnienia na trudnym rynku serwisów lojalnościowych typu cashback. Przebicie się z takim produktem nie jest łatwym zadaniem,jednak osobom odpowiedzialnym za ten projekt udało się znaleźć niszę, dzięki, której mogą w przyszłości rozwinąć skrzydła. Serwis o którym mowa to  Bilet-Plus.pl, który oferuje zniżki i rabaty dla użytkowników komunikacji miejskiej w Warszawie. BiletPlus umożliwia swoim użytkownikom, gromadzenie zaoszczędzonych podczas zakupów w sieci pieniędzy i zwrot ich części na konto bankowe. Dodatkowo oferty dostępne na portalu BiletPlus, łączą się z aktualnymi promocjami, obowiązującymi przecenami i wyprzedażami organizowanymi przez sklepy partnerskie. W praktyce oznacza to, że użytkownik robiąc zakupy przez platformę BiletPlus, może skorzystać z dostępnych w sklepach partnerskich promocji, przecen czy wyprzedaży, dodatkowo otrzymując zwrot części pieniędzy, którymi może dowolnie dysponować. Serwis oficjalnie wystartował 1 marca 2013 roku i przez ten czas kilu miesięcy jego użytkownikom udało się zaoszczędzić ponad 236 000 zł.

Rozmawiałem telefonicznie z Janem Sikorą, prezesem zarządu spółki odpowiedzialnej za prowadzenie serwisu. Rozmawialiśmy telefonicznie dlatego odpowiedzi nie są dokładnymi wypowiedziami a raczej luźnymi notatkami z rozmowy. Artykuł nie był autoryzowany.

Od samego początku zastanawiało mnie dlaczego serwis skupił się wyłącznie na Warszawie i osobach korzystających z komunikacji miejskiej. Wydaje mi się to niepotrzebnym ograniczeniem.

Jest to przede wszystkim element strategii marketingowej związany z dość popularnym w ostatnim czasie tematem wysokich cen biletów za komunikacje miejską w Warszawie. To, że serwis obecnie koncentruje się głównie na Warszawie, nie wyklucza wcale poszerzenia obszaru działania na inne duże miasta w przyszłości.

Czy jesteście w jakiś sposób wspierani przez Urząd Miasta Warszawy?

Na chwilę obecną nie, choć nawiązanie takiej współpracy jest możliwe. Niewykluczone, że uruchamianie takiej usługi w innych aglomeracjach będzie odbywało się właśnie przy współudziale partnerów odpowiedzialnych za komunikację w poszczególnych miastach.

Zapis w regulaminie upoważnia do rejestracji w serwisie osoby korzystające z komunikacji miejskiej w Warszawie. Nie jest to natomiast w żaden sposób weryfikowane, wiec ta bariera wydaje się sztuczna.

Serwis nie weryfikuje w żaden sposób tej informacji. Usługa nie jest zresztą skierowana tylko do mieszkańców Warszawy a do osób, które z tej komunikacji korzystają.

Wynika z tego, że jeżeli byliśmy kiedyś w Warszawie i korzystaliśmy w tym czasie z komunikacji nie łamiemy regulaminu serwisu.

Serwis działa we współpracy z siecią TradeDoubler. Czyli jeżeli dobrze rozumiem aby uzyskać zniżkę musimy aktywować link partnerski. Czy oznacza to konieczność każdorazowo przejścia do sklepu poprzez serwis BiletPlus? Czy wystarczy być zalogowanym w serwisie BiletPlus podczas dokonywania zakupów w sklepie internetowym? (może pliki cookies)

Serwis rzeczywiście korzysta z plików cookies, które działają 30dni. Po za ofertami z sieci TradeDoubler Bilet-Plus podpisuje również umowy dwustronne z innymi partnerami.

Czy są plany uruchomienia takiej usługi dla użytkowników korzystających z usług komunikacji miejskiej w innych miejscowościach?

Jak najbardziej w przyszłości planujemy uruchomienie naszej usługi w innych miastach Polski.

Z informacji jakie udało mi się uzyskać model biznesowy serwisu po za pozyskiwaniem prowizji od sklepów to również akcje promocyjne skierowane do użytkowników serwisu. Jest to bogata baza osób aktywnie dokonujących zakupy za pośrednictwem internetu. Przez co jest atrakcyjna dla reklamodawców.

Podsumowanie

Biletplus jest koncepcją, która wpisuje się w idee działania „Myśl lokalnie, działaj globalnie”. Sama koncepcja wykorzystania biletu warszawskiej komunikacji miejskiej jako przepustki do zniżek jest pewnego rodzaju zabiegiem marketingowym, który jeżeli odniesie sukces z powodzeniem może zostać przeniesiona na inne lokalizacje czy środki transportu (pkp, bus itd). Biletplus wykorzystuje ideę, której potencjału nie należy bagatelizować : „Korzystaj z komunikacji miejskiej bo to jest fajne i możesz na tym zyskać”. Jest ona atrakcyjna w wielu środowiskach i może liczyć na wsparcie urządów miast, które przeważnie odpowiadają za komunikacje miejską. Jednym słowem bardzo trafiony pomysł pod względem marketingowym, który pomoże w rozwoju projektu na trudnym rynku serwisów lojalnościowych.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.