Anti Amazon Law France

Francuski parlament zaaprobował ustawę, która ma na celu chronić tradycyjne sklepy internetowe z książkami przed konkurencją ze strony dużych sprzedawców internetowych takich jak Amazon. Powszechnie ustawa jest nazywana jako „anti-Amazon law”. Ustawa zabrania firmom prowadzącym sprzedaż wysyłkową książek oferowania darmowej dostawy klientom z obszaru Francji.

Ustawa zamyka furtkę z 1981 roku, która stanowiła, że w przypadku nowych książek zakazuje się obniżek wyższych niż 5% od ceny rekomendowanej przez wydawce. Amazon obszedł zakaz oferując darmową dostawę książek na terenie Francji co uderzało bezpośrednio w małe sklepy internetowe z książkami, które nie były w stanie konkurować z Amazonem w tym obszarze. We Francji takie działanie postrzegane było jako przejaw nieuczciwej konkurencji.

Najprawdopodobniej nie będzie to ostatnia ustawa wymierzona przeciwko potentatom e-commerce działającym na terenie Francji. Francuski Minister Kultury Aurélie Filippetti zadeklarował, że francuski rząd będzie szukał sposobu na opodatkowanie innych gigantów sprzedających swoje produkty przez internet takich jak Amazon czy Google.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.