Amazon w PolsceAmerykański gigant e-commerce Amazon planuje otworzenie 3 centrów logistycznych w Polsce i 2 w Czechach. Łącznie w 5 centrach zatrudnienie ma znaleźć ponad 6 tys. osób. Dwa centra mają powstać w okolicach Wrocławia, jedno w Poznaniu (tuż pod nosem Allegro) i dwa u naszych południowych sąsiadów. Pierwszy magazyn we Wrocławiu powinien być gotowy już latem przyszłego roku, tak aby mógł obsługiwać przesyłki przed bożonarodzeniowym szczytem zakupowym. Amazon już od jakiegoś czasu planuje wejście w nasz obszar Europy, nie tylko ze względu na zdobywanie nowych rynków ale również ze względu na tańszą siłę roboczą. W ostatnim czasie centra Amazona w Niemczech dotknięte zostały strajkami pracowników, którzy domagali się  zrównania płac pracowników z wynagrodzeniami w niemieckim sektorze dystrybucji. Amazon twierdzi, że pracownikom przysługują płace obowiązujące w sektorze logistyki, a nie dystrybucji. Centra logistyczne w Polsce i Czechach mają przejąć część zadań niemieckich placówek i tym samym obsługiwać wysyłkę towarów na obszarze Zachodniej Europy. Każde centrum ma mieć powierzchnie ok. 100 tys. metrów kwadratowych.

Jak podaje Puls Biznesu decyzja o utworzeniu centrów w Polsce została już podjęta w ubiegłym tygodniu. Obecnie prowadzone są rozmowy z lokalnymi władzami na ten temat. Amazon póki co nie planuje uruchamiania w Polsce swojego sklepu ale jak wiadomo nie od razu Rzym zbudowano i jak pojawią się centra dystrybucji uruchomienie polskiego oddziału będzie kwestią czasu.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.