Amazon.seAmazon wykonał milowy krok w kierunku wejścia na rynek szwedzki podpisując umowę z firmą Bokrondellen.se największą bazą danych o szwedzkich książkach i wydawnictwach. Bokrondellen.se posiada w swojej bazie ponad 650 000 publikacji. Wcześniej Amazon porozumiał się z Förlagssystem, jednym z największych dystrybutorów książek w Szwecji. To sprawia, że Amazon dopełnił wszystkich formalności aby rozpocząć sprzedaż szwedzkich książek, którą zamierza uruchomić jeszcze w tym roku. Jak się jednak okazuje na drodze do pełnego sukcesu giganta z za Atlantyku stanęła 57-letnia mieszkanka Sztokholmu. Kobieta jest właścicielką domeny Amazon.se i mimo podejmowania kilkukrotnych prób zakupu domeny przez Amazona nie zgodziła się na jej sprzedaż. Adres Amazon.se został zarejestrowany w 1997 roku przez firmę Amazon AB, małą agencję reklamową ze stolicy Szwecji. Obecnie pod adresem Amazon.se nie ma żadnego serwisu co sugerować może różnice zdań co do wyceny domeny przez obie zainteresowane strony.

Szwecja to zaledwie 9,5 mln mieszkańców więc nie jest to duży rynek z perspektywy takiej firmy jak Amazon. Mimo wszystko serwis zabezpiecza swoje interesy na rynkach regionalnych kupując domeny lokalne. Taka strategia ma swoje niewątpliwe plusy ale jak się okazuje może nieść ze sobą również pewne komplikacje. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w Polsce w 2007 roku. Kiedy to Google wytoczyło proces Grupie Młodych Artystów i Literatów chcąc przejąć adres gmail.pl. Proces ten skończył się zresztą niepowodzeniem giganta z Mountain View. Dzisiaj nikt już nawet o tym nie pamięta a każdy kto korzysta ze skrzynki mailowej od Google bez problemu trafia na adres Gmail.com. Amazon również musi się zmierzyć z podobną sytuacją, ciekawe jak zdecyduje się rozwiązać to zadanie.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.