LogoJuż kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym ile warty jest rynek prasy elektronicznej w Polsce. Internetowy potencjał tego segmentu jest ogromny, głównie ze względu na aktywizacje czytelników za pomocą takich urządzeń jak Tablety czy czytniki typu Kindle. Wzrost zainteresowaniem ebookami dostrzegają największe firmy ecommerce, wystarczy wspomnieć uruchomienie przez Allegro pod koniec października 2012 roku serwisu ebooki.allegro.pl. Dzisiaj Amazon podał informacje o przejęciu serwisu społecznościowego dla czytelników Goodreads.com. Dokładne szczegóły dotyczące przejęcia podane zostaną pod koniec drugiego kwartału. Do tej pory serwisowi od uruchomienia w styczniu 2007 roku udało sie zebrać 2,75 mln dolarów od inwestorów.

Jak działa Goodreads?

Serwis jest portalem społecznościowym dla miłośników literatury. Użytkownicy zakładając profil mogą dzielić z innymi użytkownikami opiniami na temat książek. Funkcje serwisu umożliwiają miedzy innymi na  oznaczanie książek, które przeczytaliśmy, chcemy przeczytać lub te które aktualnie czytamy. Możemy przeglądać pozycję, które czytają nasi znajomi, dodawać recenzje dyskutować na tematy związane z literaturą. Serwis szczyci się też rozbudowanym silnikiem rekomendacji, który pozwala na sugerowanie czytelnikom interesujących dla nich książek.

Statystyki serwisu, przedstawiają się bardzo obiecująco (dane pochodzą z oficjalnej strony serwisu) :

 • 16 mln zarejestrowanych użytkowników
 • 22 mln recenzji
 • 525 mln książek dodanych przez użytkowników (nie są to unikalne tytuły, tylko książki dodawane przez użytkowników do swojej biblioteczki)
 •  

  Otis Chandler

  Otis Chandler i Elizabeth Khuri Chandler – założyciele serwisu Goodreads.com

  Co na tym przejęciu zyskuje Amazon?

  Dla Amazona jest to grupa docelowa dla jego produktów, czyli „ekosystemu” jaki tworzy księgarnia ebooków z czytnikiem Kindle. 16 mln użytkowników dostarczających olbrzymia ilość informacji na temat swoich preferencji literackich to olbrzymi potencjał. Reklama w tym przypadku nie musi być nachalna, wystarczy dodać opcje zakupu przy książkach, które oznaczyliśmy jako te, które chcemy przeczytać. Można też zaproponować im inne książki do zakupu na podstawie rozbudowanego systemu rekomendacji. Pomysłów na wykorzystanie tego potencjału jest wiele.

  Z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia na Polskim rynku w listopadzie 2012 roku wydawnictwo ZNAK (właściciel sklepu internetowego znak.com.pl) przejęło wtedy Polski serwis społecznościowy dla czytelników lubimyczytac.pl.

  Goodreads screen

  Screen serwisu Goodreads marzec 2013

  Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.