allegro_falangaW tym tygodniu Internet zelektryzowała informacja o zwolnieniach w Grupie Allegro, w której pracę straci około 170 osób z czego 80 ma dalej współpracować z grupą w ramach outsourcingu. Jednocześnie razem z tym newsem podana została informacja o planach otworzenia nowego biura w Krakowie. Grupa Allegro nie podaje konkretnych powodów tak dużych cięć personalnych. W materiałach prasowych przedstawiciele Allegro zapewniają, że obecnie firma chce skupiać się na rozwoju technologii mobilnych. Temu właśnie służyć ma otwarcie piątego biura Allegro – w Krakowie, do którego rekrutowani będą głównie inżynierowie oprogramowania.

 

 

Zmiany w Grupie Allegro następują już od jakiegoś czasu. Przede wszystkim Allegro zamyka lub sprzedaje serwisy, które uznało za zbędne i niepasujące do modelu biznesowego firmy.

Już pod koniec 2013 roku Grupa Allegro zaczęła wyprzedaż serwisów nie pasujących do nowej strategii. W październiku sprzedano serwis MojeAuto.pl, którego nowym właścicielem został Motor-Presse Polska.

Pod koniec lutego serwis finanse.wp.pl podał nieoficjalne informacje o tym, że Allegro chce skoncentrować się na usługach internetowych, a nie kontencie dlatego planuję sprzedać serwisy Bankier.pl i Wykop.pl. Serwis finanse.wp.pl podał nawet przybliżone kwoty, z których wynika, że bankier ma iść pod młotek z kwotę 20 mln zł natomiast Wykop wyceniany jest na kilka milionów. Allegro nie potwierdziło informacji o zamiarze sprzedania serwisów, do tej pory nie doszło również do żadnej transakcji, jednak jest wysoce prawdopodobne, że takie plany istnieją. Serwis Wp.pl podał informację, że Bankier nie jest rentowny co może wpływać na zainteresowanie inwestorów.

W marcu ostatecznie zamknięty został serwis zakupów grupowych Citeam.pl, który od kwietnia 2013 funkcjonował w bardzo ograniczonym zakresie. Działaniem serwisu udało się zneutralizować Groupona, który nie rozwinął skrzydeł i nie przekształcił się w platformę handlową wykraczającą daleko po za swój pierwotny kształt.

W kwietniu okazało się, że Allegro sprzedała serwis Oferia.pl, największy serwis z ogłoszeniami zleceń w Polsce. Nowym właścicielem został Leroy Merlin.

Zaraz po tym w maju nazwę zmienił serwis ogłoszeniowy Tablica.pl, który stał się ofiarą ujednolicenia wszystkich serwisów ogłoszeniowych Naspers ( korporacja z RPA – właściciel Grupy Allegro), które zmieniły nazwę na OLX.

W czerwcu bieżącego roku zamknięty został również serwis Lokalo.pl, który umożliwiał zamieszczanie i przeglądanie ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkań i pokoi.

Widać wyraźnie, że porządki w Grupie Allegro mają na celu zwarcie szyków i skoncentrowanie się na najmocniejszych elementach Grupy. Bynajmniej nie należy odczytywać tego jako przejaw słabości a raczej zdefiniowania na nowo celów i zagrożeń, które stoją przed firmą.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.