Aukcje internetoweAgencja Reuters powołując się na anonimowe źródła poinformowała o możliwej sprzedaży Allegro przez koncern Naspers. Przypomnijmy, że Naspers to południowo-afrykański koncern medialny, który  jest właścicielem Grupy Allegro. Czyli nie tylko serwisu Allego.pl ale wielu pomniejszych serwisów związanych z e-commerce takich jak Ceneo.pl, Istore.pl, Agito.pl czy system płatności PayU. Od jakiegoś czasu Grupa Allegro porządkuje swoje aktywa, rebranding przeszedł serwis Tablica.pl dołączając do rodziny serwisów ogłoszeniowych OLX. W zeszłym roku sprzedany został serwis Oferia.pl a ostatnio Bankier.pl, którego nowym właścicielem został Bonnier Business Polska właściciel Pulsu Biznesu. Pisaliśmy też o zmianach w strukturze zatrudnienia Allegro. Wszystko to wskazuje na porządki w Grupie, więc coś może być na rzeczy.

Ale ciekawsze po za samym faktem sprzedaży serwisu Allegro.pl jest to kto stałby się właścicielem perły polskiego handlu internetowego. Puls Biznesu podaje, że według nieoficjalnych danych EBITDA Allegro przekracza 0,5 mld zł, co dałoby wycenę opiewającą na ponad 5 mld zł. Niewielu inwestorów mogłoby pozwolić sobie na taki zakup. Wśród potencjalnych kupców Reuters wymienia Onet.pl (kontrolowany przez Ringier Axel Springer) i Wirtualną Polskę. Ale równie prawdopodobne, że Naspers znalazłby zagranicznego kupca, nie działającego u nas na rynku. Przychodzi Wam ktoś do głowy, bo mi co najmniej kilku. Ale to oczywiście gdybanie i wróżenie z fusów.

Istnieje również wariant wyprzedaży pojedynczych serwisów różnym inwestorom i rozdrobnienie „wpływów” Allego. Każda z tych opcji niosła by za sobą inne nadzieje i zagrożenia ale z pewnością zasadniczo wpłynęła by na obraz polskiego e-commerce. Jedno jest pewne, plotki się pojawiły ale nawet jeżeli są prawdziwe, nie będzie to rychła decyzja.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.