allegro_mapaAgencja Reuters poinformowała, że wśród głównych oferentów starających się o zakup Grupy Allegro znajdują się chiński gigant Alibaba i amerykański eBay. Trzecim z liczących się oferentów jest private equity CVC Capital Partners. Według Reutersa niektóre źródła mówią o zainteresowaniu transakcją polskich grup medialnych, chodzi o Wirtualną Polskę należącą do Innova Capital, oraz Onet.pl, kontrolowany przez Ringier Axel Springer. Jednak nikt nie ma wątpliwości, że jeżeli chiński lub amerykański gigant e-commerce złoży propozycję, trudno będzie ją przebić.

 

 

O sprzedaży Grupy Allegro mówi się już od przeszło półtora roku – Allegro na sprzedaż. Takie transakcje są skomplikowane, jest też ograniczona liczba podmiotów, która taki zakup mogłaby zrealizować, stąd jeszcze trochę czasu upłynie zanim poznamy konkretne informacje o przejęciu.

 

Na polskim rynku działa około 22 000 sklepów a jego wartość szacowana jest na 32 mld zł (8 mld USD). Ta wielkość ma się podwoić do 2020 roku. Zarówno dla Alibaba jak i serwisu eBay, Allegro to nie tylko region Polski ale cały region Europy środkowo wschodniej. Przede wszystkim jest to dogodna pozycja do ekspansji na rynek Europy zachodniej. Zwłaszcza dlatego jest to interesująca transakcja dla Grupy Alibaba. Nie oznacza to wcale, że Ebay ustąpi pola, ponieważ bezpośrednie wejście chińskiego giganta do Europy, może zagrozić jego interesom … a już na pewno im nie pomoże.

 

Mapa allegro
źródło obrazka: allegrogrouppolicy.eu/2814-allegro-group-public-policy

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.