Alibaba logoZbliża się giełdowy debiut największej firmy e-commerce na świecie – Grupy Alibaba. Nie jest jeszcze znana dokładna data wejścia na giełdę, choć niektórzy spekulują, że najprawdopodobniej odbędzie się to na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku. Alibaba.com – największy serwis e-commerce na świecie będzie notowany na giełdzie w Nowym Yorku, choć pierwotnie planowano debiut na rodzimej giełdzie w Hong Kongu. Jednak giełda w Hong Kongu nie zgodziła się na tzw. ?dual class listing” czyli uprzywilejowane pakiety akcji dające obecnym właścicielom decydujący głos. Amerykanie nie mieli z tym problemu dlatego Grupa Alibaba będzie notowana na giełdzie w USA. Z tej okazji w amerykańskim Forbs pojawił się ciekawy artykuł pod oryginalnym tytułem: „10 Reasons Why Alibaba Blows Away Amazon And EBay” czyli „10 powodów dla których Alibaba zrobi wrażenie na Amazon i Ebay”. Autor przekonuje w nim dlaczego potencjał chińskiego giganta jest nieporównywalnie większy od wymienionych wcześniej amerykańskich spółek. Trudno nie przyznać mu racji, zresztą liczby mówią same za siebie. Poniżej przytaczamy 10 argumentów, które przemawiają na korzyść giganta z Państwa Środka.

1. Szacuje się, że wysokość sprzedaży Grupy Alibaba wyniesie w 2014 roku 420 miliardów dolarów. W 2012 roku sprzedaż wyniosła 170 miliardów dolarów. Przy tych cyfrach Amazon i Ebay wyglądają jak krasnoludki. Sprzedaż Amazona w 2013 roku wyniosła 74,4 miliardy dolarów, podczas gdy eBay w tym samym roku odnotował sprzedaż w wysokości 16 miliardów dolarów, czyli mniej niż jedną dziesiątą sprzedaży serwisu Alibaba w roku 2012.

2. Baza klientów Grupy Alibaba jest gigantyczna, W Chinach mieszka 1,4 miliarda ludzi, w Stanach Zjednoczonych populacja wynosi 327 milionów mieszkańców. (Dla przypomnienia, Stany Zjednoczone są trzecim co do wielkości krajem na świecie, Indie drugim z populacją 1,2 miliarda ludzi).

3. Alibaba twierdzi, że obsługuję 300 milionów klientów i zatrudnia ponad 25.000 pracowników do ich obsługi.

4. Single day to największe święto zakupów online w Chinach przypadające 11 listopada. Tylko w tym jednym dniu Alibaba zanotowała sprzedaż w wysokości 5.6 miliarda dolarów. Dla porównania największe święto zakupów online w USA tzw. Cyber Monday (pierwszy poniedziałek po Czarnym Piątku – Black Friday) przyniósł sprzedaż online w wysokości 1,7 miliarda dolarów.

5. Grupa Alibaba posiada kilka innych interesujących serwisów w tym serwis aukcyjny Tabao, który w przeciwieństwie do Ebaya (czy Allegro) nie pobiera prowizji za sprzedaż. Utrzymując się z dodatkowych płatnych usług  reklamowych i promocyjnych.

6. Kolejny serwis należący do Grupy Alibaba to Tmall.com, który porównać można do Amazona. W serwisie firmy mogą oferować swoje produkty płacąc prowizję za każdą transakcję. Za każdy zakup klienci mogą zapłacić za pomocą „Alipay”, który jest porównywalny do płatności PayPal należących do Ebay.

7. Grupa Alibaba pracuje nad rozwojem sprzedaży usług finansowych i bankowych. Wkrótce klienci będą mogli inwestować czy kupować ubezpieczenia za pomocą karty kredytowej Alibaba.

8. Najprawdopodobniej Grupa Alibaba wejdzie do obrotu publicznego w czerwcu lub lipcu 2014 roku. Obecnie Yahoo jest właścicielem 24% udziałów Alibaba, Softbank posiada 37% akcji, założyciel serwisu Jack Ma i prezes Joe Tsai posiadają łącznie około 10% udziałów. Pozostałe 29% akcji należy do około 17 mniejszych inwestorów ( w tym eBay, PayPal i Google).

9.  W zeszłym miesiącu miały miejsce rozmowy z przedstawicielami Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan i Morgan Stanley-każdego, które miały wyłonić lidera w kontynuacji procesu wprowadzania spółki na giełdę. Nie podano dotychczas, która z firm została wybrana jako główny gwarant oferty publicznej.

10. Grupa Alibaba została wyceniona na około 143 miliardów dolarów, wycena została dokonana na podstawie konsensusu 12 analityków oceniających wartość spółki. Oznacza to, że oferta publiczna wyniesie około 17 miliarda dolarów i będzie wyższa o około 1 miliarda dolarów od oferty Facebooka.

Walter Loeb, który jest autorem artykułu w Forbsie słusznie zauważa, że dotychczasowym hegemonom ecommerce na rynkach zachodnich przyjdzie zmierzyć się z trudnym przeciwnikiem. W Chinach Grupa Alibaba ma niezagrożoną pozycję lidera rynku, ten pewny grunt powoduję, że będzie ona jeszcze groźniejszym i agresywniejszym konkurentem na rynkach zachodnich. Warto przypomnieć sobie chociażby uruchomienie w ostatnim czasie serwisu 11main i poprzedzającą to wydarzenie strategię pozyskiwania bazy sprzedawców w serwisie Ebay.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.