HappydealPoczątek nowego roku przynosi kolejną gorącą wiadomość na rynku zniżek i kuponów rabatowych.

Spółka Agora S.A., z dniem 2 stycznia 2013 r., zdecydowała się zawiesić działalność serwisu HappyDay.pl, ponieważ w obecnym otoczeniu rynkowym nie spełnia on oczekiwań koncernu. Po o2 i Axel Springer jest to kolejny duży gracz, któremu nie powiodło się w branży kuponów zniżkowych.

 

 

 

Co ciekawe:

  • żaden z graczy, który prężnie działa w budowaniu treści nie poradził sobie najlepiej na konkurencyjnym rynku e-commerce
  • w minionym 2012 roku powstało ponad 30 serwisów oferujących min. 50% rabaty
  • obecnie istnieje lub jest w przygotowaniu 67 portali zniżkowych (w sumie na rynku przewinęło się, według obliczeń porównywarki kuponów GoDealla.pl, aż 165 tego typu portali)

W minionym roku powstało ponad 30 serwisów oferujących atrakcyjne rabaty. Część z nich bardzo szybko zniknęła jednak z rynku. Obecnie 67 serwisów istnieje lub jest w przygotowaniu. W sumie na rynku przewinęło się, według naszych obliczeń, aż 165 tego typu portali.

Jedni zyskują?

Warto odnotować fakt zaistnienia kilku interesujących graczy, którzy pojawili się w 2012 roku i znaleźli swój sposób (oraz miejsce) w branży zakupów grupowych.
Serwisy takie, jak Killerdeal, Mr Rabat czy Infobuzer po trudnym początku ustabilizowały się na bardzo konkurencyjnym rynku i z miesiąca na miesiąc umacniały swoje pozycje tuż za czołową trójką. W ubiegłym roku pojawiły się również ciekawe inicjatywy podmiotów, które dotychczas nie były obecne w handlu online. W październiku wystartował portal kuponowy EatClub.pl od Makro Cash&Carry.

? drudzy gaszą światło

Początek nowego roku przyniósł kolejną gorącą wiadomość na rynku zniżek i kuponów rabatowych. Agora S.A. zdecydował się zawiesić działalność serwisu HappyDay.pl, ponieważ w obecnym otoczeniu rynkowym nie spełnia on oczekiwań koncernu. Po o2 i Axel Springer jest to kolejny duży gracz, któremu nie powiodło się w branży zakupów grupowych. Jak widać gracze działający prężnie w budowaniu treści nie radzą sobie najlepiej w e-commerce.

 

Podsumowanie

Mimo tego, że Agora szukała swojego miejsca w zakupach grupowych – przemianowując Happyday w serwis, który sprzedawał wyłącznie oferty turystyczne. Nie uchroniło to jej przed zamknięciem serwisu. E-commerce to konkurencyjny biznes, nie łatwo poruszać się po tym rynku. Trzeba być bardzo elastycznym i umieć podejmować trudne decyzje. Sama formuła zakupów grupowych cały czas się zmienia i szuka swojej optymalnej formy. Dlatego na rynku pozostają tylko najbardziej zdeterminowane podmioty. Groupon pozostaje liderem kategorii, wprowadzając jednocześnie najwięcej innowacji. Wicelider kategorii – Citeam.pl, ma silne wsparcie Gruppy Allegro, która nie pozwoli na całkowitą dominację Groupona ze względów strategicznych. Trzeci na podium Gruper.pl należący do Polskapresse również utrzymuje silna pozycję. Wszystko wskazuję jednak na to, że mniejsze serwisy będą powoli znikać a segment zakupów grupowych będzie się stabilizował, pozostawiając 3-4 silne podmioty.

 

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.