Adtaily to sieć reklamowa, która oferuję publikację niewielkich bloków reklamowych o rozmiarach 150-150 px. Ze względu na swoją otwartość na przyjmowanie do systemu małych serwisów o niewielkiej liczbie odsłon, reklamy można spotkać na wielu blogach, które zazwyczaj ze względu na swój mały zasięg nie są przyjmowane do sieci reklamowych (po za sieciami z reklamą kontekstową). Ta strategia przekłada się na zasięg sieci Adtaily, która podaje, że jej boksy reklamowe zainstalowane są u ponad 36 tys. zarejestrowanych wydawców serwisów internetowych. Ponadto według badania (Megapanel PBI/Gemius z czerwca 2011) reklamy generują 1,2 miliarda odsłon miesięcznie docierając do 12,8 miliona użytkowników, co stanowi 68% wszystkich polskich internautów.

Dla kogo przeznaczony jest system Adtaily?

Adtaily jest siecią reklamową, która z jednej strony przeznaczona jest dla wydawców posiadających serwisy internetowe z drugiej dla reklamodawców chcących się w tych serwisach reklamować.

1.Wydawcy

Po rejestracji, wydawca dostaje dostęp do wigetu reklamowego, który powinien umieścić na swojej stronie. Wydawca ma do wyboru dwie formy rozliczeń za sprzedaż reklamy:

  • model PPC – wydawca dostaje wynagrodzenie, jeżeli użytkownik kliknie w reklamę, przy czym koszt za kliknięcia ustalany jest przez reklamodawcę (w pierwszej kolejności emitują się reklamy o najwyższej stawce).
  • Dzienna opłata za publikacje reklamy w serwisie – stawkę ustala wydawca.

Wydawca może korzystać jednocześnie z dwóch form rozliczenia za publikacje reklamy. W ten sposób zwiększa ilość osób zainteresowanych jej publikacją, ponieważ większość reklamodawców korzysta z modelu PPC. Wydawca ma również możliwość za pośrednictwem systemy Adtaily na publikację własnych reklam na swoich stronach.

2.Reklamodawcy

Reklamodawcy mogą kupić reklamę zarówno przez panel administracyjny Adtaily jak i bezpośrednio na stronie wydawcy klikając w wiget, który umożliwia taki zakup bezpośrednio na stronie internetowej. Poprzez panel Adtaily można wyszukiwać serwisy związane z interesującym nas profilem tematycznym (np. kobieta, motoryzacja).

Skuteczność reklamy

Skuteczność boksów reklamowych Adtaily jest niestety niewielka, głównie ze względu na małe rozmiary publikowanych reklam. CTR wynosi zazwyczaj poniżej 0,01%, oznacza to, że na 1000 wyświetleń reklamy, kliknie w nią mniej niż jedna osoba.

CTR Adtaily

Współczynnik klikalności w systemie reklamowym Adtaily (Click Through Rate, CTR)

Czy warto się reklamować w Adtaily?

Przyglądając się liczbie odsłon jaką możemy kupić za kilkaset złotych, wydaje się ,że warto zainwestować w taką formę reklamy. Klikalność w reklamę jest co prawda niewielka ale z powodzeniem możemy budować w ten sposób obecność marki w internecie, chociażby poprzez wyeksponowanie loga. Część internautów która nie jest zainteresowana ofertą i nie kliknie w reklamę, zapamięta samą markę. Uruchamiając kampanie w Adtaily najlepiej korzystać z rozliczeń w systemie PPC – Pay Per Clic, w której płacimy wyłącznie za kliknięcia. Przy tak niskim współczynniku klikalności skuteczność sprzedaży może być jednak niewielka. Mimo wszystko warto zainteresować się tym systemem ze względu na możliwość dotarcia do szerokiej liczby odbiorców.

LINK DO SIECI ADTAILY: Adtaily.pl

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.