Od jakiegoś czasu robi się gorąco wokół serwisu 66procent.pl. Fora pełne są wpisów, od osób które zamówiły towar i go nie dostały, lub dostały ale mają wątpliwości co do jego oryginalności. Jak się okazało właścicielem sklepu 66procent.pl są te same osoby, które prowadziły owiany złą sławą sklep pilkasklep.pl (sklep już nie istnieje). Przypomnijmy, sklep ten oferował akcesoria i ubrania sportowe (np. bardzo popularne koszulki reprezentacji) a jego działalność przypadła w okolicach organizowanych w Polsce Mistrzostw Europy Euro2012. Klienci sklepu nie dostawali zamówionego towaru, a jeżeli ten już dochodził, okazywał się nieoryginalny. Oszukane osoby założyły grupę w serwisie zbiorowepozwy.org i chcą dochodzić swoich praw przed sądem. Jak podał serwis gazeta.pl sklep 66Procent.pl zorganizowały te same osoby, które założyły serwis Pilkasklep.pl. Właścicielem sklepu 66procent.pl jest spółka Japan Style Pvt Ltd. firma zarejestrowana na Malediwach. Z tego względu dochodzenie swoich praw może być utrudnione.

W regulaminie serwisu 66procent.pl podany jest adres korespondencyjny, który wskazuje na wirtualne biuro biuro29.pl mieszczące się na Ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

Japan style

Screen z regulaminu serwisu 66procent.pl

Jak podaje serwis gazeta.pl, „sprawą serwisu 66Procent.pl zainteresował się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który 8 października wszczął postępowanie w tej sprawie. Urząd złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawę prowadzi stołeczna prokuratura Praga-Północ, gdyż – jak udało nam się ustalić – tam mieszka jedna z osób związanych ze sklepem. – Z naszych ustaleń wynika, że pokrzywdzonych przez te serwisy jest ponad tysiąc osób – mówi Renata Mazur z praskiej prokuratury okręgowej. Nie ma jednak jeszcze żadnych zarzutów.” Sklep jednak w dalszym ciągu działa.

Sklep internetowy 66procent.pl

Serwis internetowy 66procent.pl

Siła Reklamy

Przykład serwisu 66procent.pl, pokazuje jak duża siła przekonywania stoi po stronie reklamy. Wiele osób zdecydowało się na zakup w sklepie pomimo podejrzanej ceny. Skłoniła ich do tego wiarygodna w ich ocenie reklama, która pojawiała się w takich serwisach jak Wp.p czy Onet.pl. Dodatkowo kampanię wspierała, „modna” w ostatnim czasie Natalia Siwiec, która uwiarygadniała swoim wizerunkiem  działalność serwisu 66procent.pl.

Natalia Siwiec

Natalia siwiec promuje serwis 66procent.pl

 

Podsumowanie

Pomijając bezradność organów ścigania, które nie za wiele zrobiły w sprawie sklepu pilkasklep.pl, zastanawiające jest z jaką łatwością, można „nabierać” internautów na swoje „oferty”. Do dużych zniżek, przynajmniej z nazwy, przyzwyczajają nas serwisy zakupów grupowych, które przy każdej niemal ofercie mają etykietkę -50%, -60%, -70%.  Taka obecność „super zniżek” na pewno osłabia czujność internautów, których tak duże przeceny przestają dziwić.

Z jednej strony sklepy inwestują w dobry wizerunek, zachęcając swoich klientów do wystawiania opinii w serwisach typu Opineo. Z drugiej strony aby zyskać zaufanie, wystarczy wyprodukować reklamę ze znaną osobą, która uwiarygodni w ten sposób każde przedsięwzięcie. Nierzetelnych firm ecommerce może w sieci pojawiać się z czasem coraz więcej, dlatego ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku, zwłaszcza jeżeli zakupy dokonywane są pierwszy raz a serwis jest nowy. Podstawa to sprawdzenie danych firmy i opinii na temat sklepu w internecie.

Damian Maruszak Właściciel MarketingAD.pl - Agencja reklamowa Sopot. Absolwent ASP w Gdańsku i UAM w Poznaniu. W przeszłości pracował między innymi dla Wirtualnej Polski i Grupy Allegro.